31.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa LG kukurice 2023 v Trsticiach

V centre pozornosti Dňa poľa kukurice, ktorý sa uskutočnil začiatkom októbra 2023 v Trsticiach na pôde tamojšieho Agrimpex družstvo Trstice, bolo predstavenie osvedčených ako aj nových hybridov kukurice z najnovšieho šľachtenia renomovanej spoločnosti Limagrain.  

Hostí podujatia privítala Ing. Silvia Mayerová, regionálna manažérka spoločnosti Limagrain Slovakia, zároveň poďakovala za vysokú odbornú úroveň odrodového pokusu.

K silážnym hybridom kukurice sa vyjadril Ing. Eduard Hanina, LGAN špecialista spoločnosti Limagrain: „Naše hybridy, cielene vyšľachtené na výrobu kvalitnej siláže, majú geneticky podmienenú vysokú stráviteľnosť vlákniny a vysoký obsah škrobu v zrne. Sú robustné, dobre olistené, čo je základný predpoklad pre dosahovanie nadpriemerných úrod zelenej hmoty. Vo výsledku sú za zvýšenou produkciou mlieka, či bioplynu.“

Zrnový sortiment s významnými novinkami

Predstavenia hybridov kukurice v pokuse sa zhostil Ing. Jiří Matuš, zástupca spoločnosti Limagrain. „LG 31.325 Limagold (FAO 320) je úrodný a plastický hybrid kukurice, nikdy nemá doopelenú špičku klasu, vďaka čomu naplno využíva podmienky vegetácie k tvorbe nadpriemerne vysokej úrody kvalitného zrna,“ uviedol k prvému perspektívnemu hybridu kukurice v zrnovom sortimente. V poloprevádzkových pokusoch na Slovensku v minulom roku, v ktorých bol porovnávaný s prakticky všetkými konkurenčnými hybridmi s FAO 310 až 340, dosiahol najlepšie výsledky. Ako uviedol J. Matuš vychádza aj ekonomicky. V kontexte s uvedeným zdôraznil, že v tomto roku bude ekonomika výroby kukurice hlavne o vlhkosti zrna, keďže cena komodity je podstatne nižšia ako v minulom roku, kedy bola rozhodujúca výška produkcie. Preto úrodnejšie hybridy budú na tom o niečo horšie než tie skoršie s nižšími zberovými vlhkosťami. „Z pohľadu ekonomiky pestovania bude Limagold jednotkou, prípadne v tesnom závese za LG 31.305 s FAO 300, ktorému ako skoršiemu hybridu viac vyhovovali tohtoročné podmienky a má všetky predpoklady dosiahnuť výborné úrody,“ dodal J. Matuš.

Z pestovateľsky preverených hybridov sa v pokuse vynímal LG 30.369 (FAO 360) – Limanova, ktorý sa na výslnie katapultoval už v roku 2015, od tej doby je to  jeden z najpestovanejších hybridov kukurice na Slovensku. Ako uviedol zástupca spoločnosti je to vďaka odolnosti voči suchu, prispôsobivosti k rôznorodým podmienkam pestovania a veľmi dobrej reakcii na vstupy. Navyše je nízky, nezanecháva tak zbytočne veľké množstvo pozberových zvyškov a čo je dôležité - vytvára veľké vyrovnané klasy. 

Nový rad Danubia

Z noviniek J. Matuš rozhodne odporúča vyskúšať hybrid LG 31.350 (FAO 350) z nového radu hybridov Danubia. „Spoločnosť Limagrain má v Szegede vlastnú šľachtiteľskú stanicu, kde v podmienkach Panónskej nížiny bola vyšľachtená celá skupina hybridov pod označením Danubia. Geneticky sú celkom odlišné v porovnaní s ostatnými hybridmi v ponuke,“ uviedol J. Matuš a dodal: „LG 31.350 je prvý z nich, je navyše úrodnejší ako hybrid Limanova."

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down