16.11.2021 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa LG kukurice v Horných Chlebanoch

V centre pozornosti Dňa poľa v Horných Chlebanoch, ktorý sa uskutočnil koncom septembra 2021 bolo predstavenie osvedčených ako aj nových hybridov kukurice z najnovšieho šľachtenia spoločnosti Limagrain.

Agrotechnika v pokuse

Predplodinou v pokuse bola cukrová repa. Príprava pôdy na jar v marci pozostávala zo smykovania a použitia kombinátora. Sejbe hybridov kukurice, ktorá sa uskutočnila 23. apríla 2021 s výsevkom 80 tisíc zŕn na hektár, predchádzalo hnojenie močovinou (17. apríla 2021) v dávke 100 kg na hektár. Počas sejby bolo aplikované hnojivo Polydap v dávke 50 kg na hektár a Microstar PZ NG v dávke 10 kg na hektár. Hnojenie počas vegetácie pozostávalo opäť s aplikácie Polydapu v dávke 50 kg na hektár (7. júna 2021 spolu s plečkovaním) a LAD 27 v dávke 300 kg na hektár (14. júna 2021). V chemickej ochrane boli použité prípravky Akris (30. mája 2021) v dávke 3 litre na hektár a Zinok (21. júna 2021) v dávke 1 liter na hektár.

Čo sa týka zrážok za marec a apríl celkom v lokalite pokusu spadlo iba 38,3 milimetra, našťastie v máji až 110,5 milimetra, čo výrazne prospelo porastom kukurice.  Jún bol opäť zrážkovo podnormálny - spadlo len 12 milimetrov, avšak v júli 74 milimetrov, v auguste až 154 milimetrov a v septembri takmer 50 milimetrov.

Nielen úrodné, ale aj stabilné

Prehliadku dvanástky hybridov kukurice v pokuse v Horných Chlebanoch otvoril LG 30.315 z najskoršieho segmentu v ponuke vo FAO 300, pri ktorom Ing. Jiří Matuš,  produktový manažér spoločnosti Limagrain, upozornil na veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna, vďaka skorému kvitnutiu sa dokáže vyhnúť suchu a vysokým letným teplotám. Presadil sa v krajinách na juhu Európy (napr. Bulharsko), v ktorých aj v zhoršených podmienkach prináša uspokojivé úrody zrna. U nás patrí medzi najskôr zberané kukurice na zrno. Z pohľadu spoločnosti ako aj pestovateľov je dôležitejší LG 31.377 (FAO 340) - výkonný, výnimočne zdravý, nepoliehavý hybrid kukurice. Z hľadiska rajonizácie sa hodí ako do intenzívnych tak aj do suchších podmienok. Z agronomických vlastností disponuje vysokou odolnosťou proti suchu a veľmi dobrou reakciou na intenzitu pestovania. V pokuse zaujal vyrovnaným nasadením kompletne ozrnených šúľkov. Navyše v úrodách prekonal LG 30.369 - Limanova (FAO 360) - stálicu ponuky a najpestovanejší zrnový hybrid kukurice za posledných päť rokov na Slovensku. V prípade ďalšieho hybridu LG 31.330 (FAO 320) J. Matuš upozornil na zrno s vysokou HTZ, čo považuje za devízu v suchších podmienkach. V porovnaní s LG 30.315 je výkonnejší a navyše v ČR sa stal najekonomickejším zrnovým hybridom z portfólia spoločnosti Limagrain a to pre veľmi dobré úrody zrna a nízke náklady na sušenie. Zrnový hybrid LG 31.390 (FAO 380) je vyššieho vzrastu, podľa J. Matuša disponuje výnimočne dobrým zdravotným stavom a prispôsobivosťou k rôznorodým podmienkam prostredia. „V priaznivých podmienkach za dostatku vody poskytuje úrody okolo 12 ton z hektára, čo potvrdil v minulom roku v 22 pokusoch, napr. v Komoči, Rastislaviciach, Horných Chlebanoch a ďalších, v ktorých takmer vždy prekonal úrodový priemer,“ dodal k výsledkom J. Matuš.

Top ponuka

Najnovšie šľachtenie spoločnosti Limagrain v pokuse reprezentoval LG 31.415 (FAO 420) - Invador, nižší, kompaktný, univerzálne využiteľný hybrid s dlhými, kompletne ozrnenými šúľkami.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down