02.06.2022 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa LG v Bučanoch

Dňom poľa v Bučanoch, ktorý sa uskutočnil 13. mája 2022 pokračovala spoločnosť Limagrain v sérii poľných prehliadok zameraných na predstavenie ťažiskových ako aj nových perspektívnych hybridov repky, vyšľachtených pre súčasné potreby pestovateľov.

Hostí podujatia privítal Ing. Ivan Varečka, zástupca spoločnosti Limagrain, ktorý zhodnotil podmienky v pokuse a celkový stav porastov.

Predstavenia jednotlivých hybridov repky v pokuse sa zhostil Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain. V úvode prehliadky poukázal nielen na samotné hybridy a ich vzájomné porovnanie, ale aj skutočnosť, že každý pestovateľ si pre svoje polia a výrobu vyberá budúcnosť.

Jednotka v Európe

Prehliadku odštartoval hybrid LG Ambassador, ktorý je osiatymi plochami aktuálne najpestovanejšou repkou v Európe a po troch rokoch tak z prvého miesta zosadil výnimočný hybrid LG Architect. Ako uviedol J. Matuš – LG Ambassador sa vyznačuje rýchlym vývojom na jeseň, znáša preto aj neskorší termín sejby. Okrem poskytovania nadpriemerne vysokých úrod disponuje viacerými prednosťami. V rámci zdravotného stavu odolnosťou proti vírusovej žltačke okrúhlice (TuYV) a fómovej hnilobe (gén Rlm-7). Samozrejmosťou je geneticky determinovaná odolnosť proti pukaniu šešúľ, ktorou sa vyznačujú aj ostatné repky v ponuke spoločnosti Limagrain, taktiež veľmi dobrou odolnosťou proti vymrznutiu. Navyše LG Ambassador získal označenie N-FLEX, ktoré poukazuje na efektívne hospodárenie s dusíkom v zhoršených podmienkach, napr. za sucha. "Ide komplexne vybavenú repku, ktorú sa oplatí pestovať," dodal J. Matuš, ktorý ale rozhodne neodporúča pestovateľom používať nižšie dávky dusíka. Ing. David Bečka, PhD., z Českej zemědělskej univerzity v Prahe považuje N-FLEX vlastnosť za otvorenú tému do budúcnosti, ktorej šľachtitelia už dnes vo svojej práci venujú pozornosť. V prípade LG Ambassador v pokuse poukázal na veľmi dobré rozvetvovanie napriek tomu, že ide o nižší hybrid. Čo sa týka dosiahnutých výsledkov - v roku 2019 úspešne prešiel registráciou slovenským ÚKSÚP-om so 111 percentami na priemer úrod kontrolných odrôd. Výborné výsledky dosiahol v registračných skúškach a pokusoch vo Veľkej Británii a Francúzsku. Výkonnosť potvrdil aj v podmienkach vnútro-kontinentálnej klímy strednej Európy, a to nielen na Slovensku, ale aj v registračných skúškach v Maďarsku, v ktorých sa dva roky po sebe umiestnil na prvom mieste. Presadil sa v registračných a postregistračných skúškach v Poľsku s odlišnými podmienkami prostredia v porovnaní s podmienkami strednej Európy, čím podľa zástupcu spoločnosti preukázal vysokú mieru prispôsobivosti

Prvý vo výseve, prvý v zbere

V pokuse predstavená novinka LG Arnold je skorosťou porovnateľná s hybridom Arsenal, od ktorého je podľa J. Matuša o tri generácie ďalej. Je kombináciou veľmi dobrého zdravotného stavu, najmä veľmi dobrej tolerancie proti verticíliovému vädnutiu a nadpriemerne vysokého úrodového potenciálu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down