30.07.2015 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa obilnín Sempol

Pre pestovateľov obilnín Hornej Nitry usporiadala spoločnosť Sempol, člen skupiny RWA „Deň poľa obilnín“ na poliach katastra obce Koš, neďaleko Prievidze, kde v rámci prezentácie predstavila viacero nových odrôd hustosiatych obilnín, vhodných pre rozmanité pestovateľské prostredie.

Nové všestranné odrody

„Spoločnosť Sempol ponúka pre pestovateľov v nasledujúcej sezóne viacero nových všestranných odrôd, ktoré sú vďaka svojej plasticite vhodné do rôznych pestovateľských podmienok a  to Bernstein, IS Laudis, Julie, Emilio, Lennox a Hewitt,“ predstavila novinky Ing. Jana Garaiová, produktová manažérka spoločnosti Sempol pre obilniny.

Mimoriadnou odrodou v ponuke spoločnosti je nová bezosinatá neskorá odroda Bernstein s veľmi vysokým potenciálom úrod a s vynikajúcou potravinárskou kvalitou E (obsah bielkovín neklesá ani pri vysokých úrodách). Je veľmi plastická, vhodná takmer do všetkých regiónov Slovenska, je extrémne zdravá, čo preukazujú aj neošetrené kontroly. Podľa výsledkov odrodových skúšok v Rakúsku (2013 – 2014), dosiahla najvyššiu priemernú úrodu. V rámci oficiálnych štátnych skúšok v Nemecku (2014) dosiahla 110,2 percent úrody v porovnaní s dosiahnutou úrodou kontrol. Hlavným úrodotvorným prvkom je dlhý klas a vysoká HTZ. Disponuje výborným zdravotným stavom, toleranciou voči fuzáriám, preto ju môžeme pestovať aj po kukurici.

Emilio je skorá osinatá veľmi plastická odroda potravinárskej kvality E, poskytujúca  vysokú a stabilnú úrodu v rôznych ročníkoch, špeciálne vhodná i do horších podmienok. Odroda je robustnejšia a preto sa odporúča použiť morforegulátor. Mrazuvzdornosť odrody je vynikajúca, odnožovanie na jar veľmi intenzívne, vyznačuje sa výborným zdravotným stavom.

Julie je skorá až stredne skorá odroda potravinárskej kvality E zo šľachtenia spoločnosti Selgen. Disponuje vynikajúcou mrazuvzdornosťou, dobrou odolnosťou proti poliehaniu. V dosahovaní úrod prekonáva aj neskoré odrody a odrody potravinárskej kvality A.

IS Laudis je stredne skorá odroda potravinárskej kvality E zo šľachtiteľskej stanice Istropol Solary. Vyznačuje sa spoľahlivou zimuvzdornosťou, veľmi dobrou regeneračnou schopnosťou na jar a odolnosťou voči chorobám listového aparátu a klasu. Je veľmi plastická a výborne odnožuje. Nadpriemerné úrody dosahuje vo všetkých výrobných oblastiach.

Lennox je presievková pšenica potravinárskej kvality E, ktorá nahradí dlhoročne úspešnú odrodu Xenos. Jej prednosťou je vysoký úrodový potenciál, dobrá zimuvzdornosť, veľmi dobrá regeneračná schopnosť. Disponuje veľmi dobrým odnožovaním, intenzívnym rastom na jar a veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu. Má tiež veľmi dobrý zdravotný stav.

Hewitt je neskorá nízka bezosinatá odroda, určená na kŕmne účely s veľmi vysokým potenciálom úrod. Vyznačuje sa dobrou mrazuvzdornosťou, vynikajúcou odolnosťou proti poliehaniu a je vhodná do rôznych pôdno-klimatických podmienok. Zdravotný stav je veľmi dobrý. Hewitt je odroda akceptovaná pre výrobu keksov.

Pestovateľsky overené odrody

Ing. J. Garaiová predstavila aj overené odrody, ktoré sú na slovenských poliach úspešne pestované už viac rokov, ako napr. Energo – osinatá odroda potravinárskej kvality E (veľmi vysoký obsah bielkovín, ktorý neklesá ani pri vysokej úrode), ktorá sa vyznačuje dobrou úrodnosťou a výborným zdravotným stavom. Element – osinatá skorá odroda potravinárskej kvality E, ktorá disponuje vynikajúcou zimuvzdornosťou, je vhodná aj do  do horších pôdno-klimatických podmienok.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down