26.08.2015 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa obilnín Trebatice

Obsahom tohtoročnej v poradí už druhej prehliadky poloprevádzkových pokusov na poliach Agrodružstva Trebatice boli osvedčené a nové odrody pšenice ozimnej. Podujatie sa uskutočnilo za prispenia firiem AGRO – DRUŽSTVO Trebatice, Legusem s. r. o., VP AGRO Slovensko s. r. o. a R.A.G.T. Czech s. r. o. v spolupráci s BASF Slovensko s. r. o., ktoré zabezpečilo ochranu porastov proti škodlivým činiteľom a spoločnosťou Energeen s.r.o.

Hostí podujatia privítal Ing. Jozef Galbavý, predseda AGRO DRUŽSTVA Trebatice, ktorý predstavil organizáciu dňa a vyjadril presvedčenie, že poľnohospodári si určite vyberú tie „správne“ odrody pre svoje podmienky pestovania.

Výživa a ochrana porastov

Pšenice sa siali začiatkom októbra 2014. Pšenica bola prihnojená na dvakrát dávkou 105 kg čistých živín. Kvalitatívne prihnojenie bolo aplikované v dávke 50 – 55 kg čistých živín dusíka vo forme DASA.

Na ochranu porastov boli použité: Arrat® 0,2 kg/ha, Capalo® 1,25 l/ha, Atonik® 0,6 l/ha, a do klasu bol aplikovaný Osiris® v dávke 2 l/ha. Toto všetko prispelo k dobre vyvinutým a zdravým porastom.

Od sejby do konca júna padlo 454 mm zrážok, a to najmä v zimnom období. Za mesiac máj padlo 69 mm aj to na konci mesiaca, za mesiac jún padlo 24 mm zrážok.

zo spoločnosť VP AGRO Slovensko

Ing. Marta Gajdošíková zo spoločnosti VP AGRO Slovensko vyzdvihla fakt, že porasty pšenice sú v štádiu dozrievania a pestovatelia, ktorí sa zúčastnili prvej prehliadky na konci mája si ich môžu porovnať a prezrieť v závere výrobného procesu.

Legusem - odrody pšenice ozimnej

Ing. Rudolf Krajčík, zástupca spoločnosti Legusem s. r. o. predstavil nosné, pestovateľskou praxou overené odrody spoločnosti a novinky pre nasledujúcu sezónu: „V osivárskej oblasti máme na slovenskom trhu výhradné zastúpenie na množenie osív s renomovanými zahraničnými firmami - rakúskou spoločnosťou Probstdorfer Saatzucht, ďalej zastupujeme v SR poľskú osivársku spoločnosť DANKO HODOWLA ROSLIN – Choryň a nemeckú spoločnosť IG Pflanzenzucht.“ Zdôraznil, že všetky odrody pšenice sú predovšetkým šľachtené na vysoký výnos.

Úvod prehliadky patril osvedčeným odrodám potravinárskej kvality A/B.

Cellule je stredne skorá osinatá odroda potravinárskej kvality A, poskytujúca vysokú úrodu zrna. Odporúča sa siať koncom septembra najneskôr do 20. októbra. Je odolná voči hrdziam a fuzáriám. Farandole je osinatá odroda potravinárskej kvality B, vhodná do podhorských oblastí. V intenzívnom pestovaní môže dosiahnuť aj parametre kvality A. Vyznačuje sa rýchlym dozrievaním, čím je vhodnou predplodinou pre repku. Keďže je nižšia, nevyžaduje ošetrenie regulátorom rastu. Pokiaľ sa seje po kukurici, potrebuje ošetrenie proti fuzariózam. Ďalšou osinatkou je CH Combin, ktorá je podobne ako Farandole, vhodná do podhorských oblastí na určité parcely v blízkosti lesných porastov s výskytom zveri.

Tobak - stredne neskorá mimoriadne úrodná odroda, ktorá veľmi rýchlo a dobre odnožuje. Disponuje výborným zdravotným stavom. Do B kvality je zaradená pre nižší obsah bielkovín, ostatné parametre dosahuje v A kvalite. Stredne skorá odroda Etana potravinárskej kvality A sa vyznačuje prispôsobivosťou rôznym pôdno-klimatickým podmienkam.

Odrody najvyššej kvality

V ponuke spoločnosti je aj niekoľko zaujímavých elitných odrôd, ktoré okrem výborných kvalitatívnych parametrov zrna, disponujú vysokým úrodovým potenciálom. Rozdiel medzi nimi je napr. v prispôsobivosti k podmienkam prostredia. Odrody Farmeur, novinka Athlon, Jafet a Evina znášajú suchšie podmienky, prípadne aj ľahšie pôdy. Do intenzívnych podmienok pestovania sa hodí najmä najpestovanejšia odroda v SR – Genius, ktorá ale dosahuje výborné výsledky aj v extenzívnej technológii. Problémy so zverou pomáhajú riešiť osinaté odrody Farmeur, Peppino, Gallio a Jafet.

Nogal je presievková pšenica so strednou citlivosťou na hrdze a múčnatku, preto je nutné cielené fungicídne ošetrenie. Tolerantná je voči fuzáriám a odolná voči septórii.

Euclide je stredne skorá odroda s odolnosťou voči poliehaniu a veľmi dobrou mrazuvzdornosťou. Je stredne citlivá na choroby listového aparátu (hrdze, múčnatka). Výnosový potenciál je vysoký, až okolo 11 ton z hektára. Výsev sa odporúča od 25.septembra do konca októbra. V lokalitách východného Slovenska dosahuje potravinársku kvalitu E.

Farmeur, okrem už spomenutého, sa vyznačuje odolnosťou voči poliehaniu a dobrou prispôsobivosťou voči rôznym pôdnym podmienkam.

Prednosťou novej odrody pšenice kvality E - Athlon, okrem vysokej úrody, je aj veľmi dobrý zdravotný stav, bezproblémové prezimovanie a odolnosť proti poliehaniu. Je čiastočne citlivá na prípravky obsahujúce chlórtolurón.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down