03.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa obilnín v Komoči

Dňa poľa obilnín, ktorý sa tradične uskutočnil na pokusom poli PD Komoča, sa aj v tomto roku zúčastnili viaceré renomované osivárske spoločnosti. Pestovatelia tak na jednom mieste mali možnosť vidieť širokú ponuku odrôd hustosiatych obilnín, najmä pšenice a vybrať si tie najlepšie do svojich výrobných podmienok.

Univerzálne s komplexnými vlastnosťami

Spoločnosť RAPOOL Slovakia, zastupujúca šľachtenie SAATEN UNION, v pokuse predstavila odrodu Genius, ktorá je už šiesty rok napestovanejšou pšenicou na slovenskom trhu. Podľa produktového manažéra spoločnosti pre obilniny Ing. Martina Mátyása, PhD., je pre pestovateľov zárukou veľmi dobrej úrody, kvality a prispôsobivosti, či už ide o termín sejby, predplodinu, „jednoducho toleruje všetky alternatívy, ktoré sa v procese pestovania môžu vyskytnúť.“ Ďalšia odroda Expo s veľmi stabilnou elitnou potravinárskou kvalitou, je v porovnaní s Geniusom o niečo neskoršia. Ako uviedol M. Mátyás, výnimočná je aj v dosahovaní úrod na úrovni 8 až 9 ton z hektára. Athlon (E) je skorá odroda nízkeho vzrastu, ktorá sa úrodovo presadila aj v suchších a teplejších oblastiach. Podobne ako Genius, znáša pestovanie po rôznej predplodine, toleruje rôzne termíny sejby, pričom poskytuje stabilne veľmi dobré úrody. Pestovateľsky preverenú Ponticus - stredne skorú pšenicu klasového typu, elitnej potravinárskej kvality, je možné  siať po kukurici, t. j. dobre znáša neskorú sejbu. Je nízka s pevným steblom a veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu, čo je jej silná vlastnosť. Zo segmentu pšeníc s potravinárskou kvalitou A predstavil odrodu Chiron (A/E) a stredne neskorú odrodu Attraktion - pestovateľmi preferovanú pre svoju univerzálnosť. Z osinatých pšeníc v pokuse zaujala odroda Centurion (A), ktorej prednosťou je veľmi dobrý zdravotný stav, vo Francúzsku je odporúčaná do ekologického poľnohospodárstva. V sortimente kŕmnych odrôd pšenice je k dispozícii SU Astagon, ktorú doplnila odroda Johnson - výnimočne úrodná pšenica nízkeho vzrastu s produktívnym klasom, veľmi dobrou odnožovacou schopnosťou a dobrým zdravotným stavom (najmä klasu). V minulom roku sa presadila v pokusoch v Komoči, taktiež v Nevericiach s úrodou 11,5 tony z hektára.

Spoločnosť RAPOOL Slovakia ako jediná na slovenskom trhu zastupuje hybridné pšenice, o prednostiach ktorých sa presvedčili aj slovenskí pestovatelia. Ako zdôraznil M. Mátyás - sú veľmi zaujímavé nielen do intenzívneho pestovania, ale aj na bonitne horšie pôdy, kde sa vďaka mohutnejšiemu koreňovému systému, väčšej listovej ploche dokážu lepšie vysporiadať s horšími podmienkami. V ponuke z pôvodných materiálov je Hybiza, ktorú doplnili viaceré novinky pod označením New Hygenetics.

Posilnili sortiment Áčkových pšeníc

„V tomto roku RWA SLOVAKIA prichádza s novinkami predovšetkým v sortimente A kvality – do ponuky sme zaradili odrody s vylepšenými agronomickými vlastnosťami, zdravotným stavom a aj osinatú odrodu, ktorá v tejto kategórii doposiaľ chýbala,“ uviedla Ing. Jana Garaiová v úvode prehliadky pokusu pri predstavení perspektívnej novinky, bezosinatej pšenice Asory, ktorá má všetky predpoklady stať sa v blízkej budúcnosti veľkou odrodou. V sortimente postupne nahradí pestovateľsky obľúbenú pšenicu JB Asano. „Asory je už teraz top odrodou v Nemecku, Českej republike, či v Poľsku a možno povedať, že získala to najlepšie z kríženia odrôd JB Asano a Memory,“ dodala k novinke J. Garaiová, podľa ktorej vznikla moderná odroda, ktorá dokáže splniť požiadavky pestovateľov na vysokú úrodu, výborný zdravotný stav, zimuvzdornosť, má veľmi dobrú odolnosť k prerastaniu, toleruje neskorší výsev, to celé v kombinácii so špičkovou A kvalitou (výnimočný objem pečiva).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down