22.08.2019 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa OptiTech 2019 tradične v Hornej Strede

Optimalizované technológie v rastlinnej výrobe sa už po štrnástykrát predstavili v Hornej Strede poľnohospodárom zo západného Slovenska. Podujatie tradične usporiadali spoločnosti Syngenta Slovakia a LEGUSEM pt. Prehliadku poľnohospodárskej techniky pripravila spoločnosť LEMKEN Slovakia. V tomto roku novým partnerom podujatia bola spoločnosť CleverFarm, zameraná na inovatívne riešenia v poľnohospodárstve.

Deň poľa OptiTech otvoril Ing. Ferdinand Marko, predseda predstavenstva spoločnosti LEGUSEM pt., v úvode zhodnotil priebeh počasia v lokalite pokusov. V máji spadlo až 165 milimetrov zrážok, ktoré  kompenzovali ich nedostatok v predchádzajúcich troch mesiacoch. Porasty ozimín a rovnako aj jarných plodín zhodnotil ako veľmi dobré. Vo svojom vystúpení ocenil dlhú tradíciu podujatia OptiTech, ktorého cieľom je pestovateľom prinášať tie najvýkonnejšie odrody obilnín, repky, kukurice a slnečnice spolu s komplexnými technológiami ochrany.

Honorata Kalmucka, Country Sales Manager spoločnosti Syngenta pre Slovenskú republiku, z portfólia spoločnosti upozornila na nový fungicíd Amistar Gold a nový herbicíd Avoxa, ktoré budú k dispozícii pestovateľom v nasledujúcej sezóne. Do pozornosti taktiež odporučila hybridné jačmene Hyvido ktorých prednosťou je nielen vysoký úrodový potenciál, ale aj prispôsobivosť k rôznorodým podmienkam prostredia, veľmi dobrý zdravotný stav a výborná zimuvzdornosť.

O krok ďalej vo fungicídnej ochrane obilnín

Úvod prehliadky pokusov patril ťažiskovému fungicídu ELATUS® Era, ktorý predstavila Ing. Eva Kabylová zo spoločnosti Syngenta: "V prípravku ELATUS® Era je obsiahnutý SolatenolTM v kombinácii s účinným azolom prothioconazole, ktoré sa k sebe výborne hodia pre zabezpečenie maximálnej istoty účinku predovšetkým proti hrdziam a septoriózam vrátane celého spektra chorôb obilnín vyskytujúcich sa najmä na zástavovom liste, na ochranu ktorého je prípravok ELATUS® Era smerovaný.“ Pšenica v pokuse bola ošetrená s ELATUS® Era v dávke 0,8 litra na hektár. E. Kabylová ho odporučila pre druhé fungicídne ošetrenie, pričom ako prvý fungicíd v pokuse bol aplikovaný Archer® Turbo (propiconazole, fenpropidin). Pre porovnanie variantov ošetrenia v pokuse bol v jednom z nich aplikovaný len ELATUS® Era v dávke 1 liter na hektár, čo bolo postačujúce pre udržanie zdravého porastu.

E. Kabylová skonštatovala, že na základe výsledkov získaných z rozsiahlych pokusov vo všetkých druhoch obilnín, ELATUS® Era bol dostatočne účinný pri rôznom infekčnom tlaku patogénov. Pôsobí aj pri silnom napadnutí vďaka výbornému preventívnemu a kuratívnemu účinku. Zároveň je kompletnejší, pretože stačí len veľmi málo základnej účinnej látky pre spoľahlivú ochranu rastliny. Popritom sa rýchlejšie viaže na povrch listu, do ktorého vzápätí preniká. Navyše účinná látka ostáva v listoch dlho a rovnomerne zabudovaná, vďaka čomu má výborný protektívny účinok.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down