06.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa OptiTech 2021 tradične v Hornej Strede

Optimalizované technológie v rastlinnej výrobe sa v Hornej Strede už po 15-krát predstavili poľnohospodárom zo západného Slovenska. Podujatie tradične usporiadali spoločnosti Syngenta Slovakia a LEGUSEM pt., s ročnou prestávkou opäť na pokusnom poli Šľachtiteľskej stanice Horná Streda.

Deň poľa OptiTech otvoril Ing. Ferdinand Marko, predseda predstavenstva spoločnosti LEGUSEM pt. V úvode príhovoru vyjadril potešenie môcť sa opäť stretnúť v tradičnom formáte - na poli pri prehliadke odrodových pokusov. Skonštatoval, že porasty ozimín a rovnako aj jarných plodín nielen v pokuse sú vo veľmi dobrom kondičnom stave. Vo svojom vystúpení ocenil dlhú tradíciu podujatia OptiTech, ktorého cieľom je prinášať pestovateľom tie najvýkonnejšie odrody obilnín, kukurice a slnečnice spolu s komplexnými technológiami ochrany proti patogénom.

Hostí podujatia privítala aj Honorata Kalmucka, Country Sales Manager spoločnosti Syngenta pre Slovenskú republiku. V úvode pripomenula 20. rokov pôsobenia spoločnosti Syngenta na slovenskom trhu, počas ktorého priniesla množstvo výnimočných prípravkov a odrôd pre slovenských pestovateľov. „Dnes sa tu stretávame pod heslom: "Bez roľníka nie je jedlo", s cieľom poukázať akú vážnu úlohu zohrávajú roľníci a celá prvovýroba v ľudskej spoločnosti. Potrebujeme zmeniť vnímanie spoločnosti, že dorábanie produkcie nie je samozrejmosť v čoraz komplikovanejších prírodných, ale aj ekonomických podmienkach. Najmä v situácii celosvetovej pandémie je bezpečnosť potravín o to dôležitejšia,“ dodala H. Kalmucka.

PowerCell® a Artesian®

Prehliadku odrodových pokusov odštartovala 18-ka hybridov kukurice, v šľachtení ktorých sa spoločnosť Syngenta zameriava dvomi smermi – pestovateľom dobre známych pod označením PowerCell® a Artesian®. RNDr. Ondrej Skala, zástupca spoločnosti Syngenta, pripomenul ich vlastnosti: „Základnou vlastnosťou PowerCell® hybridov je geneticky podmienená vysoká stráviteľnosť vlákniny, čo je zásadné pre nadpriemernú produkciu mlieka a bioplynu. Hybridy kukurice patriace do skupiny Artesian® veľmi dobre hospodária s vodou a vedia si poradiť aj so suchými podmienkami. Majú mohutnejší koreňový systém, vyšší obsah chlorofylu a celkovo je ich genetika uspôsobená tak, aby vývoj samčích a samičích súkvetí bol zosynchronizovaný s cieľom maximálneho opelenia vrátane doopelenia špičky šúľka.“

S prevahou noviniek

Úvod prehliadky patril dvojici noviniek, z ktorých Amfora (FAO 260, PowerCell®) má veľmi dobrú stráviteľnosť vlákniny a vysoký obsah škrobu v zrne. Podobne, SY Glorius – nový silážny hybrid pochádzajúci z nemeckého šľachtenia, zo skupiny Artesian® (FAO 260), v minulom roku zvíťazil v pokusoch ÚKZÚZ-u. Z jeho predností O. Skala vyzdvihol výbornú suchovzdornosť, zároveň poukázal na jeho výšku, s ktorou sa zaradil medzi najvyššie hybridy v ponuke.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down