13.09.2022 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa OptiTech 2022 tentoraz v Rimavskej Sobote

Optimalizované technológie v rastlinnej výrobe tentoraz v Rimavskej Sobote sa už po 16-krát predstavili poľnohospodárom nielen zo stredného Slovenska. Podujatie usporiadali spoločnosti Syngenta Slovakia a GEMERPRODUKT Valice – OVD, ktorá zastrešila organizáciu pokusov na pokusnom poli v Rimavskej Sobote. Partnermi podujatia boli spoločnosti AGROFERT, Chemstar Slovakia, INTERAGROS, RWA SLOVAKIA a AGROTECHNIKA.

Hostí podujatia privítala Honorata Kalmucka, Country Sales Manager spoločnosti Syngenta pre Slovenskú republiku: „V tomto roku nadväzujeme na naše heslo: "Bez farmára žiadne jedlo" s cieľom naďalej poukazovať akú vážnu úlohu zohrávajú roľníci a celá prvovýroba v ľudskej spoločnosti.“ Za dôležité považuje zmeniť vnímanie spoločnosti, že dorábanie produkcie nie je samozrejmosť v čoraz komplikovanejších prírodných, ale aj ekonomických podmienkach. „Produkty spoločnosti Syngenta – osivá a prípravky na ochranu rastlín, umožňujú vyrábať zdravé potraviny, šetria zdroje a chránia životné prostredie,“ zdôraznila H. Kalmucka. K jej slovám sa pripojil aj Ing. Peter Mižík, manažér predaja spoločnosti AGROFERT. Podľa Ing. Dionýza Korcsoga, obchodného riaditeľa spoločnosti Chemstar Slovakia a. s., sú inovácie absolútnou nevyhnutnosťou a odpoveďou na výzvy súčasného slovenského poľnohospodárstva. Preto sa spoločnosť Chemstar Slovakia podujala budovať a zavádzať efektívny a pritom dostatočne jednoduchý a intuitívny systém riadenia pestovania pomocou produktu od renomovanej spoločnosti Kleffmann Digitals RS GmbH – My Dataplant.

Neoddeliteľnou súčasťou moderných technológií je aj inovatívna výživa rastlín, ku ktorej sa vyjadril konateľ spoločnosti Envivia Mgr. Martin Mišík: „Správne zvolenou technológiou dokážeme eliminovať ničivé dôsledky vplyvu sucha na porasty.“ Z ponuky spoločnosti odporučil rad prípravkov pod názvom Envi.

Ing. Martin Olbert, obchodný zástupca spoločnosti INTERAGROS, ktorej hlavnou činnosťou je nákup poľnohospodárskych komodít, predaj osív, chemických ochranných prostriedkov, priemyselných hnojív a ďalších artiklov, poďakoval za spoluprácu pestovateľom a obchodným partnerom. K poďakovaniu sa pripojil aj Ing. Ján Vrbičan, obchodný riaditeľ spoločnosti RWA SLOVAKIA, ktorá pre slovenských pestovateľov dlhodobo dodáva osivá všetkých druhov ozimných a jarných druhov poľných plodín, taktiež pesticídy a hnojivá. 

Ing. Matej Melicherčík, konateľ spoločnosti AGROTECHNIKA, predstavil portfólio spoločnosti, ktoré tvorí poľnohospodárska technika značiek Zetor, AMAZON, DEUTZ - FAHR, Marpol, Merlo a ďalšie. Súčasťou podujatia boli aj ukážky poľnohospodárskej techniky. Ing. František Tóth, PhD., predseda GEMERPRODUKT Valice – OVD, vo svojom príhovore zhodnotil priebeh počasia, ktoré malo a má zásadný vplyv na porasty poľných plodín.

Slnečnice pre každú technológiu

Prehliadku pokusu s hybridmi slnečnice otvoril tzv. klasický typ – SY Chronos, najskorší hybrid slnečnice v ponuke, v prípade ktorého Ing. Dana Brožová, zástupkyňa spoločnosti Syngenta, vyzdvihla veľmi dobrú odolnosť proti chorobám, najmä bielej hnilobe odporúča. Plusom navyše je veľmi dobrá tolerancia sucha. Ťažisko ponuky aktuálne tvorí trojica hybridov, ktorými sú SY Bacardi, SY Onestar a SY Gracia. Podľa Ing. Róberta Pirosku, regionálneho zástupcu spoločnosti Syngenta, ich spoločnými vlastnosťami je dosahovanie nadpriemerných úrod, veľmi dobrá odolnosť proti chorobám a vďaka nižšiemu vzrastu je možné ich ošetrovať ešte aj na začiatku kvitnutia. 

Hybrid SY Bacardi je určený pre technológiu Clearfield® Plus, vďaka rýchlemu počiatočnému rastu dosahuje nadpriemerné úrody aj v arídnych podmienkach, čo preukázal v podmienkach južného Slovenska. Vykazuje veľmi dobrú odolnosť proti hospodárky významným chorobám slnečnice, akými sú biela hniloba, diaportové usychanie slnečnice a ďalšie. Technológiu Clearfield® Plus v minulom roku obohatil stredne skorý hybrid SY Gracia– aktuálne najpredávanejší z pomedzi vysokoolejnatých hybridov v ponuke. Disponuje viacerými prednosťami, konkrétne dobrou odolnosťou proti poliehaniu, veľmi dobrým zdravotným stavom, prispôsobivosťou k podmienkam prostredia, pričom dosahuje stabilne dobré úrody. Stredne skorý SY Onestartechnológie Clearfield®, má podľa D. Brožovej veľmi dobrú odolnosť proti bielej hnilobe a vyššiu toleranciu k suchším podmienkam, čo potvrdil v praxi. Úrodovo sa presadil hlavne v intenzívne nastavených technológiách, v ktorých dosahuje cez 4  tony z hektára. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down