28.09.2016 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa Papillon v Abraháme

Poľnohospodári juhozápadného Slovenska sa opäť stretli na „Dni poľa Papillon“, ktorý usporiadala spoločnosť SAATBAU Slovensko na pôde a v spolupráci s Poľnohospodársko-obchodným družstvom Abrahám, kde v polovici septembra predstavili kompletné portfólio najdôležitejších odrôd sóje, slnečnice ročnej, kukurice siatej doplnenej o medziplodiny pre ozelenenie.

Hybridy kukurice na zrno

Spoločnosť Saatbau v pokuse predstavila 26 hybridov kukurice s využitím na zrno, výrobu siláže a pre bioplynové stanice.

„Pri výbere hybridov kukurice do našich podmienok spolupracujeme s rôznymi šľachtiteľskými spoločnosťami,“ uviedol Ing. Tibor Mikle, regionálny manažér spoločnosti Saatbau.

Vybrané materiály testujú v štátnych odrodových skúškach a taktiež aj v demo pokusoch založených v rôznorodých podmienkach prostredia nielen u nás, ale aj v Maďarsku, Rakúsku a  Česku, t. j. v podmienkach vnútro kontinentálnej klímy. Až na základe dosiahnutých výsledkov sú vyberané jednotlivé hybridy do ponuky pre pestovateľov.

Z noviniek zaujme zrnový hybrid RGT Ferarixx (FAO 360) zo šľachtenia RAGT, ktorý je určený pre podmienky južného Slovenska. Vyznačuje sa rýchlym dozrievaním a veľmi dobrým uvoľňovaním vody zo zrna.

Z novších materiálov je ES Mylord (FAO 350) zo šľachtenia Euralis, vyznačujúci sa odolnosťou voči suchu a nadpriemerne vysokým teplotám. Ide o stredne vysoký hybrid, ktorý vytvára nápadne hrubé, dobre ozrnené šúľky. Veľmi dobre uvoľňuje vodu zo zrna.

„Našim najpredávanejším hybridom kukurice na zrno je RGT Oxxygen (FAO 380),“ uviedol T. Mikle a k jeho prednostiam dodal: „Ide o nižšiu, kompaktnejšiu kukuricu s dobrým uvoľňovaním vody zo zrna, určenú pre skoršie zbery. Nevytvára ani priveľa vegetatívnej hmoty, čo je ďalším plusom pri príprave pôdy pre nasledujúcu plodinu, obyčajne pšenicu.“ Vyznačuje sa výbornou suchovzdornosťou, najmä vďaka mohutnému koreňovému systému, ktorým vie čerpať vodu zo spodných vrstiev pôdy a poskytuje tak veľmi dobré úrody aj v prípade nedostatku vody. Podľa vyjadrení zástupcu spoločnosti, prednosti RGT Oxxygenu pestovatelia ocenili najmä v minulom suchom roku s nedostatkom zrážok počas vegetácie.

Medzi nosné hybridy spoločnosti sa radí Milanno (FAO 410) – osvedčený úrodný hybrid, v poradí druhý najúspešnejší za RGT Oxxygenom. Napriek tomu, že o trochu o čosi neskorší hybrid, veľmi dobre uvoľňuje vodu zo zrna takmer na úrovni RGT Oxxygenu. Milanno vytvára hrubšie šúľky  s väčším počtom radov (18 - 20), s vysokou HTZ. Odporúčaný je pre južné a nižšie položené oblasti stredného Slovenska.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down