21.09.2018 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa Papillon - Východ 2018

Poľnohospodári východného Slovenska sa na konci júna po prvýkrát stretli v Úpore na „Dni poľa Papillon - Východ 2018“, ktorý usporiadala spoločnosť SAATBAU Slovensko. Na podujatí predstavili kompletné portfólio odrôd pšenice, slnečnice ročnej, kukurice siatej, sóje a repky doplnené o medziplodiny pre ozelenenie. Spoluorganizátor - spoločnosť AGROTIM spol. s r. o., na pôde ktorej sa podujatie uskutočnilo, predstavila poľnohospodársku techniku značky Claas a Väderstad.

Hostiteľ podujatia JUDr. Martin Timko, konateľ spoločnosti AGROTIM, otvoril prvý ročník Dňa poľa Papillon na východnom Slovensku s cieľom založiť tradíciu takýchto podujatí do budúcnosti.

Približne tri stovky poľnohospodárov privítal aj Ing. Viliam Kurinec, generálny riaditeľ spoločnosti SAATBAU Slovensko, poďakoval za spoluprácu spoločnosti AGROTIM pri príprave políčok s nosnými odrodami spoločnosti zrealizovaných na reprezentačnej úrovni. „Hrdíme sa tým, že máme najširšie portfólio osív na Slovensku, ktoré tu predstavujeme, či už sú to pšenice, kukurice, slnečnice, repky taktiež sóje. Verím, že zakladáme tradíciu stretnutí s cieľom byť čo najbližšie k pestovateľom aj tu na východe Slovenska,“ dodal pri otvorení V. Kurinec.

Sóje zaujali

„Požiadavky živočíšnej výroby, dopyty po odrodách so špeciálnymi vlastnosťami, či kvalitou sa premietli do rozsiahlej ponuky odrôd, z ktorej si vyberie každý pestovateľ,“  povedal v úvode prehliadky odrodových pokusov Ing. Miloš Lesay, zástupca spoločnosti SAATBAU Slovensko. Prehliadku odštartovali ukážky zmesí medziplodín – strniskové miešanky. Do viníc a sadov odporučil Rebenfit – ďatelinovú zmes pre ozelenenie medziradia. Pre tých pestovateľov, ktorí chcú potlačiť buriny a patogény prostrediu prijateľnejším spôsobom, zároveň dodať pôde živiny, sú k dispozícii tri zmesi letných strniskových miešaniek pod názvom Wassergüte – Fein, Rau a Früh. Taktiež zmesi medziplodín – Boni, Öpulfit a Öpulplus, zložené z vybraných druhov ďatelinovín, v zmesi s pohánkou, facéliou, mungom, horčicou, doplnené odrodou reďkvi s melioračným účinkom.

V skorom sortimente sóje je v ponuke Amandine (000) s veľmi dobrou konkurencieschopnosťou v prípade silnejšieho zaburinenia. Vďaka svetlému pupku a dobrej chuti je využiteľná v potravinárstve. Je vhodná do okrajových oblastí pestovania s vyššou nadmorskou výškou, kde sa eliminuje pukavosť šešúľ. Najpredávanejšiu a pestovateľsky najznámejšiu odrodu ES Mentor, ktorá je veľmi plastická a veľmi dobre reaguje na intenzifikačné faktory, sa v spoločnosti usilujú nahradiť ešte výkonnejšími materiálmi. Z vlastného šľachtenia sa odroda Altona podľa zástupcu spoločnosti javí ako jej perspektívna náhrada, vzhľadom na prispôsobivosť k podmienkam prostredia a dosahovaniu veľmi vyrovnaných úrod čo do výšky aj kvality.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down