18.06.2019 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa repiek LG v Demandiciach

V polovici mája 2019 sa v Demandiciach uskutočnil Deň poľa repiek spoločnosti Limagrain Central Europe SE realizovaný v spolupráci so spoločnosťou M-AGROKOM, s. r. o. na poliach výrobnej spoločnosti Malinovec. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen etablované a nové odrody repky, ale taktiež podeliť sa o aktuálne informácie z pestovania repky v meniacich sa podmienkach prostredia. Inovatívne riešenia ochrany poľných plodín predstavila spoločnosť BASF.

Hostí podujatia privítal Ing. Miroslav Zsidek, konateľ spoločnosti M-AGROKOM.

Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain predstavil portfólio repiek pre sezónu 2019. Zdôraznil, že spoločnosť Limagrain v posledných rokoch dosiahla vysokú úroveň hybridov repky, vďaka inovatívnym prístupom v šľachtiteľskom procese: „Ich výsledkom je vyššia odolnosť proti pukaniu šešúľ s ktorou sme pred desiatimi rokmi prišli ako prvý, pričom dnes je samozrejmosťou aj v prípade konkurenčných hybridov. Taktiež ako prví sme prišli s hybridom Arsenal, ktorý disponuje nielen nepukavosťou šešúľ, ale aj génom Rlm7 s odolnosťou proti fóme. Hybrid LG Architect disponuje génom odolnosti proti vírusovej žltačke kvaky, ktorým sme taktiež predbehli konkurenciu. Aj naďalej je prioritou výška úrody.“

Ponuka spoločnosti pre rok 2019 pozostáva zo šestice hybridov - LG Architect, Alicante, Arsenal, LG Ambassador- absolútna tohtoročná novinka, Alasco a Conrad CL, ktoré dopĺňa líniová odroda Arabella.

Výnimočný a úrodný

LG Architect je  podľa Ing. J. Matuša výnimočný hybrid z najnovšej generácie šľachtenia spoločnosti. Zaregistrovaný je vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, taktiež v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a v Českej republike s nadpriemernými výsledkami v registračných pokusoch, v ktorých sa väčšinou umiestnil na prvom mieste. Rovnaké výsledky dosiahol aj v prvom roku registrácie na Slovensku, kde sa umiestnil na druhom mieste - 109,9 percenta na priemer kontrolných odrôd, hneď za ďalším hybridom od spoločnosti Limagrain. Registráciu úspešne ukončil v roku 2018 so 106,4 percentami na priemer úrod kontrolných hybridov „K dispozícii máme repku, ktorá sa výborne hodí do premenlivých podmienok strednej Európy,“ uviedol Ing. J. Matuš, podľa ktorého rozhoduje stabilita úrod, čo preukázal v skúškach českého ÚKZÚZ-u (2016 - 2018), v ktorých na 25 lokalitách dosiahol priemernú úrodu 117 percent na priemer úrod kontrolných hybridov. Podľa Ing. J. Matuša je aktuálne LG Architect najpestovanejšou repkou v EÚ.  Benefitom navyše je nepukavosť šešúľ a odolnosť proti vírusovej žltačke kvaky, čo je podľa zástupcu spoločnosti jedinečná kombinácia vlastností. Ide o robustný typ hybridu, ktorý sa veľmi dobre rozvetvuje, je vhodný aj pre neskoré termíny sejby.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down