17.06.2021 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa repiek LG v Trsticiach

Deň poľa zameraný na predstavenie osvedčených, najmä však nového hybridu repky z najnovšieho šľachtenia spoločnosti Limagrain sa tradične uskutočnil v spolupráci a na poliach spoločnosti AGRIMPEX, Družstvo Trstice. V centre pozornosti podujatia, ktoré sa uskutočnilo 3. júna 2021 formou individuálnej prehliadky, boli najmä top hybridy repky - aktuálne najpestovanejšie v EÚ.

Prehliadky pokusu s hybridmi repky spoločnosti Limagrain sa zhostili jej regionálni zástupcovia Ing. Silvia Mayerová, Ing. Michal Uhrín a Ing. Attila Demeter. V úvode zhodne skonštatovali, že repky sú v tomto roku o niečo nižšie, ale dobre rozvetvené už od spodu. Faktom je, že zakladanie porastov na jeseň 2020 bolo pre pretrvávajúce daždivé počasie problematické, na jar boli porasty repky vystavené neskorým jarným mrazom a chladu a to aj v máji. Našťastie, nebolo extrémne sucho ani horúčavy, ako napr. v roku 2019, kedy semená repky vplyvom horúčav zahoreli. V tejto súvislosti S. Mayerová poukázala na genetickú výbavu hybridov repky z portfólia spoločnosti Limagrain, vďaka ktorej sa podstatne lepšie vyrovnávajú aj so zhoršenými podmienkami prostredia.

„Dobre strihaná repka“

Prehliadku repiek v pokuse odštartoval LG Ambassador, ktorý je tretím rokom v ponuke. „Za päť rokov testovania v 721 pokusoch naprieč Európu preukázal nadpriemerný úrodový potenciál, dosiahol o 0,3 tony vyššiu úrodu ako je priemer úrod pokusov,“ uviedla S. Mayerová, podľa ktorej poskytuje veľmi vyrovnané úrody v rôznorodých lokalitách pestovania. "Aktuálne ide o najvýkonnejší hybrid repky v EÚ, čo potvrdil aj v olejnatosti v nemeckých skúškach LSV," dodala k jeho výnimočnosti.

V roku 2019 úspešne prešiel registráciou slovenským ÚKSÚP-om so 111 percentami na priemer úrod kontrolných odrôd. Výborné výsledky dosiahol v registračných skúškach a pokusoch vo Veľkej Británii a Francúzsku. Presadil sa aj v podmienkach vnútro-kontinentálnej klímy strednej Európy, a to nielen na Slovensku, ale aj v registračných skúškach v Maďarsku, v ktorých sa dva roky po sebe umiestnil na prvom mieste. Podobne úspešne si viedol aj v registračných a postregistračných skúškach v Poľsku s odlišnými podmienkami prostredia v porovnaní s podmienkami strednej Európy, čím preukázal vysokú mieru prispôsobivosti.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down