Deň poľa repky a technológie ošetrenia kukurice

Na dni poľa, ktorý sa uskutočnil 26. mája 2023 v spolupráci a na poliach PD Kozárovce, bola okrem iného predstavená komplexná technológia ochrany repky a varianty ochrany kukurice od slovenskej spoločnosti AM AGRO.

Efektívne proti burinám v kukurici

Varianty ochrany kukurice proti burinám, postavené na prípravkoch spoločnosti AM AGRO, predstavili Ing. D. Blaho a Ing. G. Villár, obchodný riaditeľ spoločnosti AM AGRO. V prvom variante bol preemergentne aplikovaný prípravok Camix (mesotrione, S-metolachlor) v dávke 2,5 litra na hektár spolu so zmáčadlom Vextasil. G. Villár vyhodnotil účinnosť ošetrenia ako veľmi dobrú. V druhom - ekonomicky nastavenom variante bol skoro postemergentne aplikovaný herbicíd Nikita s tromi účinnými látkami - nicosulfuron, dicamba a mesotrione, v dávke 0,6 kg na hektár, opäť so zmáčadlom Vextasil, ktoré ako zdôraznil G. Villár je veľmi dôležité zvlášť pre posilnenie účinnosti nicosulfuronu proti trávovitým burinám.

V ďalších dvoch variantoch boli na vzídené buriny postemergentne aplikované prípravky Bandera (nicosulfuron) - 1 liter na hektár + Barracuda (mesotrione) - 0,8 litra na hektár a Ponant (dicamba) v dávke 0,3 kg na hektár. Uvedené ošetrenie dokáže okrem trávovitých druhov burín účinne likvidovať trváce širokolistové buriny vrátane pichliača a pupenca, taktiež prerastené buriny. Do jedného z variantov bolo pridané zmáčadlo Vextasil (0,15 litra na hektár) s cieľom poukázať ako zvyšuje účinnosť naaplikovaných prípravkov. „Po detailnejšej kontrole po aplikácii sme zistili, že vo variante so zmáčadlom Vextasil je účinok na buriny oveľa razantnejší,“ zhodnotil ošetrenie D. Blaho, poukázal tiež na fakt, že ošetrenie trojicou prípravkov dokázalo účinne zlikvidovať v pokuse kobercovo prerastenú ježatku. Upozornil zároveň, že prípravky Bandera, Barracuda a Ponant, sú zložením účinných látok takmer to isté ako Nikita, ale ich účinnosť je podľa D. Blahu o niečo lepšia.

V predposlednom - rovnako účinnom variante s možnosťou aplikácie až do 8 listu kukurice, boli aplikované prípravky Bandera (1 liter na hektár) a Barracuda (0,8 litra na hektár), ktoré doplnil Sulcogan 300 SC s účinnou látkou sulcotrione (1 liter na hektár) proti odolným dvojklíčnolistovým burinám. Podľa zástupcov spoločnosti takto postavené ošetrenie razantne rieši buriny v kukurici s vylepšenou účinnosťou proti trávam. Ako uviedol G. Villár uvedené ošetrenie nezachytí pichliač roľný, proti ktorému odporúča aplikovať účinnú látku dicamba v prípravku Ponant. V poslednom variante bolo navyše aplikované zmáčadlo Vextasil, ktoré jednoznačne zvýšilo razantnosť požitých prípravkov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down