27.06.2019 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa repky ozimnej v Prašiciach

Dňa 28. mája 2019 sa v Prašiciach uskutočnil Deň poľa repky ozimnej, ktorý zorganizovali viaceré spoločnosti ako Iniciatíva prosperujúce olejniny, Agrada, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, osivárske spoločnosti a Corteva Agriscience v spolupráci a na poliach PPD Prašice.

Odbornými garantmi podujatia boli Ing. David Bečka, Ph.D. z Českej zemědělskej univerzity Praha, prof. Jan Vašák, CSc. – zo spoločnosti Agrada a doc. Ing. Peter Bokor, PhD. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Nitra.

Agrotechnika pokusu

O uplatnenej agrotechnike v pokuse informovala Anna Poluchová, vedúca úseku rastlinnej výroby PPD Prašice. Na jar aplikovali 200 kg hnojiva DASA na hektár, následne do dvoch týždňov rovnaké množstvo liadku. V rámci fungicídnej ochrany v apríli aplikovali Topsin 500 SC v kombinácii s prípravkom s účinnou látkou tebuconazole. Následne proti najdôležitejším chorobám repky Pictor v dávke 0,4 litra na hektár v kombinácii s insekticídom Biscaya 240 OD v dávke 0,2 litra na hektár. Čo sa týka zrážok v máji v lokalite pokusu spadlo 97 milimetrov zrážok, pričom za prvé štyri mesiace celkovo 77 milimetrov. Májové zrážky pomohli porastom, ktoré sú podľa A. Poluchovej vo veľmi dobrom kondičnom stave. V PPD Prašice hospodária na 4 205 hektároch poľnohospodárskej pôdy, z toho repku pestujú na 725 hektároch, priemerné úrody repky sa pohybujú okolo 4 tony na hektár. Uvedenú úrodu z hektára očakávajú aj v tomto roku.

Stav porastov v pokuse

D. Bečka zhodnotil porasty repky v pokuse ako veľmi dobré, vyživené, bez poškodenia vplyvom neskorých jarných mrazov a neuškodilo im ani sucho zo začiatku roka. Poukázal na dobré rozvetvenie rastlín, nasadenie šešúľ a veľmi dobrý zdravotný stav. Kontrolnou odrodou v pokuse bola Umberto KWS, ktorá vyhrala pokusy v minulom roku. Hodnotená bola výška porastov jednotlivých odrôd, ktorá sa pohybovala od 120 do 150 centimetrov. D. Bečka upozornil, že z hľadiska skorosti sú medzi odrodami minimálne rozdiely. „Odhady úrod sú veľmi tesné, pretože odrody v pokuse sú veľmi vyrovnané. V odhadoch sa pohybujeme od 90 do 105 percent v porovnaní s kontrolnou odrodou Umberto KWS, ktorá predstavuje 100 percent, t. j. okolo 4,5 tony semena na hektár,“ uviedol D. Bečka.

Odrody v pokuse

Ako prvú odrodu v pokuse predstavil pestovateľsky preverenú Hamour z portfólia spoločnosti Candor. D. Bečka pripomenul výsledok z roku 2017, kedy v maloparcelkových pokusoch s celkovo 48 odrodami obsadila prvé miesto.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down