Deň poľa repky vo Svodíne

Dňom poľa repky vo Svodíne, ktorý sa uskutočnil 31. mája 2022 odštartovala spoločnosť KWS sériu poľných prehliadok naprieč Slovenskom s cieľom predstaviť osvedčené, najmä však nové hybridy repky zo svojho najnovšieho šľachtenia. Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci so slovenskou spoločnosťou AM AGRO, ktorá v pokuse predstavila komplexnú technológiu ochrany repky. Spoločnosť ŠUPA Technika predviedla vybrané stroje japonského výrobcu Kubota.

Za spoločnosť PD Svodín hostí podujatia privítal jej predseda Ing. Peter Volter, ktorý skonštatoval, že porasty repky sú v tomto roku vo veľmi dobrom kondičnom a zdravotnom stave a majú tak "našliapnuté" na dobrú úrodu. 

Ing. Ivan Dzubák, riaditeľ spoločnosti KWS, pozornosť upriamil na tohtoročnú novinku KWS Pianos, taktiež odporučil prezrieť si v pokuse úplne nové materiály, ktoré sú zatiaľ v testovaní a sú pripravované do budúcich rokov. 

Podľa Ing. Pavla Svoreňa, zástupcu spoločnosti AM AGRO je repka výzvou pre pestovateľa a sú z nej prvé peniaze. Odporúča zamyslieť sa ako ďalej pestovať repku v meniacich sa podmienkach prostredia, keďže sucho a bezrážkové obdobia sú čoraz dlhšie. Na juhu Slovenska nabáda repku siať začiatkom druhej polovice augusta: „Zvyčajne v týchto lokalitách koncom augusta prší, čo je dôležité pre jej vzchádzanie.“

Agrotechnika uplatnená v pokuse 

Agrotechniku uplatnenú v pokuse predstavil Ing. Tomáš Kovács, regionálny zástupca spoločnosti KWS. Predplodinou v pokuse bola pšenica ozimná. Sejbe hybridov repky v pokuse (30. august 2021) predchádzala príprava pôdy vykonaná Horsch tiger a aplikácia močovky so zapracovaním v dávke 30 metrov kubických na hektár. Z hnojív bol v septembri aplikovaný Ensin v dávke 100 kg na hektár. Rovnaké hnojivo bolo použité aj na jarné regeneračné hnojenie porastov v dávke 200 kg na hektár. Neskôr v marci na list hnojivo Multi N v dávke 15 litrov na hektár a v druhej polovici apríla v dávke 10 litrov na hektár.

Technológiu ochrany repky postavenú na prípravkoch spoločnosti AM AGRO predstavil jej zástupca P. Svoreň. Proti burinám odporúča zasiahnuť preemergentne alebo skoro postemergentne, keďže repka je v skorých rastových fázach prakticky nekonkurencieschopná. Konkrétne v pokuse bol začiatkom septembra 2021 aplikovaný Butisan Star v dávke 2 litre na hektár. Proti skočkám a ďalším jesenným škodcom pyretroidný insekticíd Cythrin Max v dávke 0,05 litra na hektár a fungicíd Starpro 430 SC v dávke 0,6 litra na hektár s účinnosťou proti fómovej hnilobe (1. októbra 2021). Na jar po oteplení bol proti krytonosom opäť aplikovaný Cythrin Max (0,05 litra na hektár) a  insekticíd Dacor (0,2 litra na hektár). Na regeneráciu rastlín a podporu kvetenstva bol aplikovaný bór v prípravku Mikrovit Bór (2 litre na hektár). Krytonosa šešuľového a blyskáčika repkového účinne potlačili insekticídy Beatlon (0,15 litra na hektár) a Aceptir 200 SE (0,2 litra na hektár, aplikované 20. apríla 2022). Proti bielej hnilobe a ďalším hubovým chorobám bol počas kvitnutia repky použitý fungicíd Baghira (0,8 litra na hektár). 

Novinka KWS Pianos

V pokuse vo Svodíne bolo celkovo osem hybridov repky spoločnosti KWS, z ktorých štyri sú aktívne v ponuke a štyri perspektívne materiály, zatiaľ zaradené v testovaní a pre ukážku pestovateľom.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down