16.07.2018 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa s ponukou moderných hybridov repky

Poľné prezentácie v júni obohatila spoločnosť KWS Semena, s. r. o. o viaceré podujatia naprieč Slovenskom. Jedno z nich sa uskutočnilo aj na poliach spoločnosti AGROHONT Dudince, kde predstavili osvedčené hybridy repky, predovšetkým však nové materiály, ktoré sú výsledkom dlhoročnej šľachtiteľskej práce spoločnosti, prioritne nastavené do podmienok sucha, vysokých teplôt pri zachovaní nadpriemerných a stabilných úrod. Riešenia ochrany porastov repky predstavila spoločnosť ADAMA.

Agrotechniku pokusov objasnil Ing. Peter Gallo, regionálny zástupca KWS. Hybridy repky boli vysiate na konci augusta, pričom pred sejbou bolo aplikovaných 100 kg NPK. Ostatné dusíkaté hnojivá boli aplikované na jar a celková dávka tak predstavovala 150 kg dusíka na hektár. V tomto roku v lokalite pokusov zaznamenali enormný tlak škodcov, najmä byľomora kelového, čomu odpovedala intenzívna insekticídna ochrana.

Odrody repky v pokuse

Prehliadky hybridov repky v pokuse sa zhostil Ing. Matúš Javor, produktový manažér spoločnosti KWS. Ako prvý predstavil osvedčený Alvaro KWS – pestovateľov presvedčil najmä prispôsobivosťou k podmienkam prostredia. Patrí medzi stredne vysoké hybridy, dobre vetví už odspodu, o čom sa bolo možné presvedčiť aj v samotnom pokuse. Má geneticky podmienenú nepukavosť šešúľ, ktorá je výsledkom šľachtenia INRA Ogura. Podľa M. Javora, pestovatelia ocenia túto vlastnosti najmä v predzberovom období, kedy je nevyspytateľné počasie, pretože prijateľne eliminuje riziko strát semena repky. ALVARO KWS má v sebe zabudovaný gén Rlm7, ktorý znižuje riziko napadnutia hubou Phoma spp. Vďaka tomuto génu dosahuje vynikajúci zdravotný stav aj v nepriaznivých rokoch, kedy pri klasických odrodách hrozí vyššie riziko napadnutia hubovými chorobami. Pre vyrovnanosť, stabilitu a veľmi dobrý zdravotný stav si Alvaro KWS vybral ÚKSÚP ako kontrolnú odrodu. Zástupca spoločnosti vyzdvihol aj veľmi dobrú zimuvzdornosť, vyskúšanú hlavne v Poľsku, kde sa často vyskytujú holomrazy. Práve v postregistračných pokusoch realizovaných u našich severných susedov, dosiahol druhé miesto z pomedzi 66 skúšaných odrôd.

Repka polotrpaslíčieho typu - ALLBERICH KWS patrí k novším materiálom v sortimente spoločnosti KWS. Zaregistrovaná bola už po dvoch rokoch skúšok vďaka nadpriemerným výsledkom, najmä čo sa stability a dosiahnutých úrod týka. Má pomalší štart na jeseň, t. j. neprerastá, znáša skoršie sejby. Má veľmi dobrú odolnosť proti vyzimovaniu. Disponuje odolnosťou proti chorobám (gén Rlm7) a pukaniu šešúľ. Ak zdôraznil M. Javor - Alberich KWS na najpredávanejší Hybrirock medziročne v úrodách stráca 150 kg na hektár, čo je vynikajúci výsledok na repku tohto typu.

Repky s benefitmi

Vysokým vzrastom v pokuse zaujal hybrid Sergio KWS, ktorý má napriek tomu veľmi dobrú odolnosť proti poliehaniu a vyzimovaniu. M. Javor zdôraznil, že do ponuky bol zaradený pre veľmi dobrý zdravotný stav (gén Rlm7) - najmä v nepriaznivých ročníkoch znižuje riziko napadnutia hubou Phoma spp. Pestovateľov okrem zdravotného stavu presvedčil stabilitou a výškou úrody. V tejto súvislosti M. Javor pripomenul, že výhodou spoločnosti KWS je vlastné šľachtenie, čo je istota , že do ponuky pre pestovateľov idú vždy tie najvýkonnejšie materiály s veľmi dobrými vlastnosťami.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down