20.08.2021 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa slovenského šľachtenia obilnín v Hornom Mýte

V rámci tradičnej letnej prehliadky slovenských odrôd hustosiatych obilnín v Hornom Mýte predstavili osvedčené odrody, ale aj perspektívne materiály - aktuálne zaradené v štátnych odrodových skúškach. Podujatie zorganizovali spoločnosti Istropol Solary, a. s., Osivo a. s. a Bayer Crop Science Slovensko.

Hostí podujatia privítal Ing. Ľubomír Hudoba, obchodný riaditeľ spoločnosti Osivo, a. s. V úvode svojho vystúpenia pripomenul už viac ako 65 rokov trvajúce šľachtenie obilnín v Solaroch, ktoré sa vysokou kvalitou odrôd presadilo nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zdôraznil, že spoločnosť Osivo a. s. patrí medzi lídrov na slovenskom trhu s obilninami, pričom podstatnú časť sortimentu tvoria práve odrody hustosiatych obilnín vyšľachtených v spoločnosti Istropol Solary.

Ing. Gyula Zalabai, PhD., riaditeľ spoločnosti Istropol Solary, a. s., pripomenul, že od založenia šľachtiteľskej stanice v Solaroch v roku 1952 prešlo šľachtenie veľkými zmenami: „V uplynulých rokoch sme posilnili tradičné šľachtiteľské programy zamerané na šľachtenie pšenice ozimnej a pšenice tvrdej a ukončili dobudovanie nových šľachtiteľských programov zameraných na ostatné druhy obilnín. Výsledkom tohto procesu je najširší a najkomplexnejší šľachtiteľský program hustosiatych obilnín, ktorým ako spoločnosť disponujeme.“ Aktuálne v Solaroch šľachtia šesť druhov hustosiatych obilnín, ich ozimné a jarné formy, spolu v desiatich samostatných šľachtiteľských programov. Pestovatelia si tak môžu vybrať z viac ako 25 konkurencieschopných odrôd hustosiatych obilnín. Z noviniek upozornil na IS Rubicon – výnimočne úrodnú kŕmnu odrodu pšenice, ktorá v intenzívnych podmienkach dokáže konkurovať hybridným pšeniciam, taktiež na dve perspektívne osinaté odrody s elitnou potravinárskou kvalitou - IS Bellevue a IS Carrier. Zaregistrovaná bola prvá odroda pšenice špaldovej IS Spirion.

Ing. Rudolf Zajac, generálny riaditeľ spoločnosti Osivo, a. s., vyzdvihol tradične vysokú odbornú úroveň odrodových pokusov s až 44 odrodami a perspektívnymi materiálmi, zároveň za organizátorov podujatia vyjadril potešenie opäť sa môcť stretnúť na poľnom dni v štandardnom formáte.

Ochrana porastov, podmienky v lokalite pokusu

Ing. Gašpar Józan, zástupca spoločnosti Bayer, predstavil technológiu ochrany uplatnenú v pokusoch, postavenú na vybraných prípravkoch spoločnosti. Proti burinám bol na jar postemergentne aplikovaný herbicíd Sekator OD. V rámci insekticídnej ochrany proti kohútikom Decis EW 50. Fungicídne ošetrenie bolo v tomto roku založené na troch vstupoch s prípravkami Hutton v termíne T1, následne v T2 bol aplikovaný Boogie Xpro s účinnou látkou zo skupiny SDHI pre ochranu zástavového listu a na záver proti klasovým chorobám Prosaro 250 EC.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down