21.06.2016 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa Špačince – spoločne znamená byť úspešní

Medzi tradičné stretnutia poľnohospodárov západného Slovenska patrí „Deň poľa“ v Špačinciach na poliach tamojšieho poľnohospodárskeho družstva, ktorý sa uskutočnil 3. júna, kde spoluorganizátormi boli RAPOOL Slovakia, BASF Slovensko a Lemken. V centre pozornosti bola rozsiahla prezentácia odrôd hustosiatych obilnín, repky olejky a ucelené technológie ochrany poľných plodín.

Pšenice najvyššej kvality

Z elitných odrôd pšenice ozimnej zástupca spoločnosti Rapool Slovakia predstavil štyri nosné materiály, vyznačujúce sa  veľmi dobrým zdravotným stavom a dosahovaním nadpriemerných úrod. Apacs vyzdvihol odrodu Genius, ktorá sa osevom pestovateľských plôch stala najpestovanejšou odrodou pšenice ozimnej na Slovensku. Je vhodná do intenzívnych aj extenzívnych podmienok pestovania. Vyznačuje sa stredne vysokým vzrastom, disponuje odolnosťou voči poliehaniu a veľmi dobrým zdravotným stavom. Dobré výsledky dosahuje aj v slede pšenica po pšenici, i pri neskorej sejbe po kukurici. Skorá odroda Athlon, sa rýchlosťou dozrievania vyhýba nastupujúcim letným horúčavám. Má kratšie klasy, ale vytvára vysoký počet klasov, dosahuje vysokú HTZ a veľmi dobrý zdravotný stav. Dobre znáša stresové podmienky.

Tam, kde hrozí napadnutie zverou sa hodí osinatá odroda CH Combin, ktorá veľmi dobre odoláva suchu a nadpriemerne vysokým teplotám. Prednosťou je aj veľmi dobrý zdravotný stav a odolnosť voči poľahnutiu. Ponuku elitných odrôd obohacuje novinka Ponticus - vytvára dlhé klasy, široký vlajkový list, vyznačuje sa veľmi dobrým zdravotným stavom a vysokou odolnosťou voči poliehaniu.

Zástupca spoločnosti z „A“ sortimentu vyzdvihol dve odrody pšenice: Patras a Attraktion. Stredne skorá odroda Patras má stredne vysoký vzrast, menej odnožuje, úrodu tvorí vyšším počtom dobre vyvinutých zŕn v dlhom klase a vysokou HTZ. Attraktion je stredne neskorá odroda, nepoliehavá s veľmi dobrou mrazuvzdornosťou, veľmi dobre odolná najmä voči múčnatke, ale aj hrdziam. Ako uviedol Z. Apacs, pre zvyšujúci sa záujem, pestovateľské plochy oboch odrôd neustále narastajú.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down