28.08.2019 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa v Rastislaviciach zameraný na pšenicu

Záver poľných prehliadok koncom júna patril Dňu poľa obilnín, ktorý zorganizovala spoločnosť VP AGRO Slovensko, s. r. o. v spolupráci a na poliach spoločnosti Poľno SME, s. r. o. Palárikovo.

Ing. Zoltán Černák, majiteľ spoločnosti Poľno SME Palárikovo predstavil program dňa poľa zameraný na prehliadku overených a nových odrôd pšenice zo šľachtenia RAGT s perspektívou pestovania v podmienkach juhozápadného Slovenska. „Hlavným cieľom je prezentovať odrody pšenice tu  v týchto  podmienkach, s cieľom naplánovať výber tých najlepších odrôd pre nasledujúcu sezónu.“

Ing. Marta Gajdošíková zo spoločnosti VP AGRO Slovensko poďakovala za možnosť prezentovať odrody spoločnosti RAGT, ktoré majú na Slovensku svojich stabilných pestovateľov vďaka konkurencieschopnosti, úrodovému potenciálu a odpovedajúcim hospodárskym vlastnostiam.

Agrotechnika v pokuse

Aloiz Kosík, agronóm Poľno SME Palárikovo predstavil lokalitu pokusov a uplatnenú technológiu pestovania. Pokusy sú založené na 31 hektárovej parcele, pričom zo šľachtenia RAGT si pestovatelia mohli prezrieť celkovo 12 odrôd pšenice vrátane viacerých perspektívnych noviniek. Predplodinou bol jačmeň jarný. Pôda na jeseň bola spracovaná Performerom. V rámci základného hnojenia na jeseň aplikovali 200 kg NPK na hektár. Sejbu pšenice vykonali 12. októbra 2018. Na jeseň začiatkom novembra proti burinám aplikovali Bizon v dávke jeden liter na hektár. Po otvorení vegetácie 20. februára porasty prihnojili s Uniko v dávke 200 kg na hektár, začiatkom marca porasty regeneračne podporili močovinou v dávke 110 kg na hektár. Začiatkom apríla aplikovali dusičnan amónny (34 percentný)  v dávke  130 kg na hektár. S posledným fungicídom aplikovali 18 kg močoviny (3. júna 2019). Z ochranných opatrení informoval o použití insekticídu Karate Zeon v dvoch termínoch - začiatkom apríla proti kohútikom v kombinácii s regulátorom rastu Fixator v dávke 0,4 litra na hektár, ošetrenie zopakovali aj začiatkom júna.

Marcel Krasnica zo spoločnosti MV-servis informoval o uplatnenej ochrane porastov pšenice. Vo fáze T1 bol proti múčnatke aplikovaný absolútne nový prípravok Property v dávke 0,5 litra na hektár v kombinácii s osvedčeným Acalux 250 EW v dávke 0,6 litra na hektár. Vo fáze T2 prípravok Afrodyta 250 SC v dávke 0,5 litra na hektár spolu s prípravkom na báze účinnej látky prothioconazole v dávke 0,5 litra na hektár – uvedená kombinácia prípravkom je zameraná proti hrdzi pšenicovej a septóriám. Vo fáze T3 pre ochranu klasu aplikovali fungicídy Fujara spolu s Plus 250 EW (0,5 l + 0,5 l na hektár).

Ponuka odrôd pšenice

Prehliadku odrôd, ktorej sa zhostil Ing. Petr Laml, šľachtiteľ spoločnosti RAGT Czech, s. r. o., otvorila štvorica pšeníc s elitnou potravinárskou kvalitou. Tri z nich - RGT Laurot, RGT Verbum a RGT Noucamp sú registrované v podmienkach Slovenska a RGT Premiant je registrovaný v Českej republike. Ako uviedol P. Laml ide o stredne skoré odrody s vysokým obsahom dusíkatých látok, ktoré vzhľadom na elitné kvalitatívne parametre dosahujú veľmi dobré úrody, v našich podmienkach sú primerane mrazuvzdorné. RGT Laurot je pokračovaním obľúbenej odrody Barroko, vyznačuje sa vysokou odnožovacou schopnosťou, je vhodná aj pre neskoršie termíny sejby. Dosahuje stabilne vyšší obsah dusíkatých látok aj v pestovateľsky horších podmienkach.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down