28.08.2018 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa v Sokolciach v znamení okrúhleho jubilea

Spoločnosť RWA SLOVAKIA na poliach a v spolupráci s PD Sokolce predstavili predovšetkým nové odrody ozimných a jarných hustosiatych obilnín a repky. Na organizácii podujatia sa podieľali viaceré spoločnosti, ktoré predstavila pokrokové riešenia a prístupy v ochrane obilnín proti burinám, chorobám a škodcom.

Hostí podujatia privítal Ing. Ivan Valdner, konateľ spoločnosti RWA SLOVAKIA. Vo svojom vstupe zdôraznil spolupatričnosť s obchodnými partnermi a pestovateľmi, budovanú na dôvere v produkty spoločnosti, ktorá na slovenskom trhu pôsobí už 20. rokov.

Hostiteľskú spoločnosť PD Sokolce predstavil jej predseda Ing. Peter Lelkes. V PD Sokolciach hospodária na približne 6 900 hektároch pôdy, pričom v rastlinnej výrobe sú zameraní na pestovanie pšenice na výmere približne 3 000 hektárov, ďalej pestujú jačmeň na 800 hektároch, kukuricu na 1 700 hektároch, taktiež olejniny a krmoviny. V rámci živočíšnej výroby chovajú 2 400 kusov hovädzieho dobytka z toho je 800 dojníc, taktiež chovajú 9 000 kusov ošípaných. Cieľom výroby je aj finalizácia produkcie, narastá dopyt po múkach z družstevného mlyna, napr. po spotrebiteľských baleniach chlebových zmesí pre výrobu domáceho chleba.

Úrodné repky s benefitmi

Prehliadky hybridov v pokuse sa zhostil Ing. Peter Jablonický, produktový manažér RWA SLOVAKIA. V pokuse predstavil päť hybridov repky vrátane dvoch noviniek a jednu líniovú odrodu. Osvedčený hybrid Naiad  v rámci portfólia patrí medzi skoršie materiály s intenzívnym jesenným vývinom. Na jar sa vyznačuje skorým nástupom do vegetácie, veľmi dobre vetví a vďaka veľmi dobrému hospodáreniu s vodou sa presadil v teplejších a suchších lokalitách kukuričnej výrobnej oblasti.

V prípade hybridu Kinetic, P. Jablonický vyzdvihol geneticky podmienenú nepukavosť šešúľ, čo má priamy dosah na znižovanie zberových strát a celkovú ekonomiku pestovania. Ide o stredne skorý mohutnejší hybrid, ktorý sa vyznačuje intenzívnym jesenným a jarným vývojom, dobrou zimuvzdornosťou a veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu.

Podobne pestovateľsky preverený Sensation sa vyznačuje intenzívnejším vývojom na jeseň a jar. Patrí medzi mohutné hybridy, napriek tomu vytvára pevnú rastlinu s dobrou odolnosťou proti poliehaniu. Prednosťou je vysoký úrodový potenciál. Pre svoje komplexné vlastnosti sa stal kontrolnou odrodou na ÚKSÚP-e.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down