30.07.2015 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa v Špačinciach

Medzi tradičné stretnutia poľnohospodárov patrí aj „Deň poľa,“ ktorý sa uskutočnil v polovici júna na poliach PD Špačince, kde spoluorganizátormi boli spoločnosti PD Špačince, RAPOOL Slovakia, BASF Slovensko a Lemken. Pre poľnohospodárov pripravili rozsiahlu prezentáciu odrôd hustosiatych obilnín, repky olejky a riešenia ochrany dôležitých poľných plodín.

Repka, Marathon, aditívne morenie

Na úvod privítala hostí podujatia Ing. Andrea Krkošová, riaditeľka spoločnosti RAPOOL SLOVAKIA, zastupujúca dve významné nemecké spoločnosti RAPOOL a SAATEN-UNION s viac ako storočnou tradíciou v šľachtení. Nosným produktom spoločnosti sú odrody repky olejky patriace medzi špičku vo svete a preto Ing. A. Krkošová zdôraznila tri dôležité témy dňa: repka olejka ozimná – Marathon, aditívne morenie a hybridná pšenica.

Za spoločnosť BASF vystúpil Ing. Andrej Kohaut, ktorý pripomenul 150. rokov od založenia spoločnosti a sto rokov, ako spoločnosť začala vyrábať prvé produkty agrochémie. Cieľom spoločnosti je uviesť na trh každý rok nové produkty s novými účinnými látkami. Z množstva produktov vyzdvihol nový trojzložkový fungicíd do obilnín ADEXAR® PLUS, ktorý bude uvedený na trh v roku 2016. Do kukurice pribudol nový herbicíd Akris® určený pre preemergentné a skoré postemergentné ošetrenie.

Ing. D. Nádaský, agronóm PD Špačince, informoval o technologickej príprave prezentácie odrôd repky ozimnej a hustosiatych obilnín vrátane variantov riešení ochrany porastov. Vyzdvihol odrodu Sherpa, ktorú odporučil najmä preto, ako zvládala intenzifikačné vstupy. Zdôraznil skutočnosť, že hybridné odrody si vyžadujú vysokú úroveň uplatňovanej technológie.

Dominantné postavenie na trhu

Vlastnú prezentáciu odrôd spoločnosti RAPOOL SLOVAKIA otvorila Ing. A. Krkošová: „Predstavujeme to najlepšie z výberu šľachtenia pre výsev ozimín v sezóne 2015,“ a upresnila: „Dôvodov na toto tvrdenie je viac. V minulom roku sme dosiahli najlepšie výsledky v pokusoch nielen v ČR a SR, ale aj v okolitých krajinách s hybridnou odrodou Marathon a je to aj najpredávanejší hybrid na Slovensku v hospodárskom roku 2014/2015. Spoločnosť RAPOOL SLOVAKIA už druhý rok potvrdila svoju pozíciu jednotky na trhu, čo sa týka osiatych plôch hybridnej repky na Slovensku.“

Vyjadrila potešenie zo spolupráce medzi spoločnosťou a pestovateľmi, ktorá je preukázateľná v dôvere k nielen osvedčeným odrodám, ale aj novinkám, ktoré spoločnosť ponúka. Pri súčasnom zákaze používania insekticídnych moridiel, ponúka spoločnosť RAPOOL SLOVAKIA prémiové moridlo DMM (dimethomorph), ktoré rozširuje fungicídny účinok o peronospóru kapustovú a popri tom stimuluje vzchádzanie a rast repky – zabezpečuje tvorbu väčších a dlhšie aktívnejších klíčnych listov, vďaka čomu sú mladé rastlinky vitálnejšie a lepšie odolávajú nepriaznivým faktorom prostredia na začiatku vegetácie. Toto moridlo bude dostupné pre tri hybridy a to Marathon, Shrek a Oriolus.

Hybridné odrody repky ozimnej

Ing. Tomáš Upohlav, produktový manažér spoločnosti RAPOOL SLOVAKIA, na rastline skorej odrody Sherpa, ktorú priniesol zo štandardných poľných podmienok, demonštroval dosiahnuté parametre. Rastlina mala výšku okolo 1,50 metra, bola dobre rozkonárená s bohatou násadou šešúľ. „Koreňový systém repky je kľúčový parameter šľachtenia spoločnosti RAPOOL. Naše repky disponujú mohutným kolovitým koreňom, ktorý dosiahne do väčších hĺbok, čím rastlina lepšie hospodári s vodou a živinami, najmä v čase sucha, umožňuje dobré prezimovanie a dosiahnutie stabilnej úrody aj v extrémnych klimatických podmienkach,“ uviedol Ing. T. Upohlav.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down