29.10.2020 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa venovaný kukurici a moderným technológiám (I.)

K najväčším jesenným podujatiam poľnohospodárov tradične patrí „Deň poľa kukurice“, ktorý sa uskutočnil v polovici septembra 2020 na poliach a za podpory spoločnosti AGRO Divízia Selice, organizovaným Združením dodávateľov poľnohospodárskej techniky na Slovensku – AGRION v spolupráci s vydavateľstvom Profi Press SK, s. r. o. zastrešujúceho týždenník Roľnícke noviny a Zväzom pestovateľov a spracovateľov kukurice.

Hostí podujatia v mene týždenníka Roľnícke noviny pozdravil Ing. Martin Sedláček, riaditeľ vydavateľstva Profi Press. Poukázal na fakt, že práve v kríze, ktorú zažívame, si všetci viac uvedomujeme, že bez potravín sa nezaobídeme. Vyzdvihol odbornú úroveň podujatia zameraného na hybridy kukurice z najnovšieho šľachtenia a na najmodernejšie pestovateľské technológie, ktoré pestovateľom kukurice poskytujú všetko, čo potrebujú vo svojej praxi.

Súčasťou podujatia bola odborná diskusia zameraná na vývoj kukurice a slnečnice. Pozvanie organizátorov do diskusie prijali Emil Macho, prezident SPPK, Ing. Ivan Masár, NPPC - Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva, Ing. Ladislav Moravčík, predseda Zväzu pestovateľov a spracovateľov kukurice, Ing. Jozef Rebro, konateľ spoločnosti Arimex Bratislava. Čo sa týka kukurice, tak v tomto roku na Slovensku vzhľadom na priebeh počasia kukurica má predpoklady dosiahnuť dobré až veľmi dobré úrody. Vplyv na ekonomiku budú mať zberové vlhkosti zrna v kontexte s priebehom počasia počas zberu, t. j. aké dodatočné náklady  pestovateľ bude mať na spracovanie, resp. usušenie kukurice.

Súčasťou podujatia bol pokus s hybridmi kukurice, v ktorom18 osivárskych a obchodných spoločností predstavilo celkovo 157 nosných materiálov zo svojej ponuky vrátane absolútnych noviniek pripravovaných pre sezónu 2021.

Waxy hybridy kukurice

„Na dni poľa kukurice v Seliciach cielene predstavujeme waxy hybridy kukurice, ktorá patrí k nosným programom našej spoločnosti,“ povedal v úvode prehliadky pokusu Roman Pinke, zástupca spoločnosti Axereal Slovakia. „V našom portfóliu sú hybridy kukurice zo šľachtenia spoločností Euralis, Limagrain a Pioneer, konkrétne ES Gallery (FAO 330), LG 0385 (FAO 360) a PR 38A75 (FAO 320).“ Ako uviedol zástupca spoločnosti waxy kukurica má vyšší obsah škrobu a teda z hľadiska spracovania má lepšie ekonomické využitie. Spoločnosť Axereal zastrešuje ich pestovanie na základe zmlúv, pestovateľom dodáva osivá, hnojivá, poskytuje odborné poradenstvo a odkupuje výslednú produkciu. Keďže na Slovensku nie je spracovateľ pre vaxy kukuricu, ide celá produkcia na export pre zahraničných obchodných partnerov. „Hybridy waxy kukurice odporúčame predovšetkým pestovateľom na juhu Slovenska. Je to z hľadiska logistiky prepravy pre blízkosť Dunaja, keďže celú produkciu dopestovanú na Slovensku plánujeme transportovať loďou,“ dodal R. Pinke.

Do každých podmienok

Prehliadky hybridov kukurice v pokuse sa za spoločnosť ASRA zhostil jej zástupca Ing. Robert Tomášek. Ako prvý predstavil skorý hybrid ES Joker (FAO 270) prioritne určený pre výrobu siláže, ktorý je možné zaradiť po skorých jarných miešankách. Pre dobré uvoľňovanie vody v závere vegetácie sa môže ponechať aj na zrno. Medzi ťažiskové hybridy spoločnosti sa zaradil ES Faraday (FAO 340). Je vhodný do takmer všetkých podmienok pestovania, veľmi dobre znáša stresové vplyvy prostredia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down