29.10.2020 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa venovaný kukurici a moderným technológiám (II.)

K najväčším jesenným podujatiam poľnohospodárov tradične patrí „Deň poľa kukurice“, ktorý sa uskutočnil v polovici septembra 2020 na poliach a za podpory spoločnosti AGRO Divízia Selice, organizovaným Združením dodávateľov poľnohospodárskej techniky na Slovensku – AGRION v spolupráci s vydavateľstvom Profi Press SK, s. r. o. zastrešujúci týždenník Roľnícke noviny a Zväzom pestovateľov a spracovateľov kukurice.

Súčasťou podujatia bol pokus s hybridmi kukurice, v ktorom18 osivárskych a obchodných spoločností predstavilo celkovo 157 nosných materiálov zo svojej ponuky vrátane absolútnych noviniek, pripravovaných pre sezónu 2021. V pokračovaní predstavujeme ponuku šestice spoločností.

Artesian® hybridy presvedčili

Spoločnosť Syngenta Slovakia v pokuse predstavila osvedčené hybridy kukurice od FAO 280 až do 600 vrátane dvoch tohtoročných noviniek - SY Torino (FAO 320) a SY Infinite (FAO 430). Ako uviedol Ing. Matej Šoka, zástupca spoločnosti Syngenta, prvá z noviniek - SY Torino je vyšľachtená do intenzívnych podmienok pestovania, ktoré maximálne využije na vytvorenie veľmi dobrých úrod. Vytvára mohutný produktívny šúľok s 18 - 20 radmi zŕn, v dobrých podmienkach až 22. Jeho výhodou je vhodnosť aj do chladnejších oblastí. Naopak, druhá novinka SY Infinite (FAO 430) je prioritne určená na siláž. Ide o vysoký, dobre olistený hybrid s výrazným stay-green efektom, v prípade ktorého zástupca spoločnosti vyzdvihol výborné parametre stráviteľnosti a obsahu energie. V pokuse zaujali aj v minulom roku uvedené hybridy SY Orpheus (FAO 380), SY Premeo (FAO 400) a SY Carioca (FAO 460).  „SY Orpheus je nielen najvyšší zrnový hybrid v sortimente, navyše patrí do skupiny Artesian® hybridov kukurice, pre ktoré je typické efektívnejšie využitie dostupnej vody, vyššia odolnosť proti stresu zo sucha od vzchádzania až po zber a navýšenie úrod v stresových podmienkach o 15 až 40 percent,“ predstavil plusy ďalšieho z hybridov v ponuke. Okrem využitia na zrno, je možné zužitkovať ho na výrobu siláže, prednosťou je veľmi dobrý zdravotný stav hlavne odolnosť proti fuzariózam šúľka. Medzi Artesian® hybridy patrí aj SY Premeo - vizuálne nižší hybrid kukurice, ktorý sa vyznačuje stabilitou v dosahovaní veľmi dobrých úrod. Je vhodný aj do horších podmienok, resp. pôd, pričom aj za takýchto podmienok vytvára kompletne ozrnené šúľky. Pre pestovateľov hospodáriacich v suchých a teplých oblastiach je prednostne určený SY Carioca.

Stálica ponuky SY Zephir (FAO 360) s označením Artesian®, je zrnový hybrid kukurice prioritne určený do teplých oblastí Slovenska. Podľa M. Šoku je vhodný aj na piesočnaté a celkovo problematické stanovištia. Podobne aj SY Photon (FAO 300) disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti suchu, navyše v závere vegetácie veľmi dobre uvoľňuje vodu zo zrna, čo má pozitívny vplyv na ekonomiku pestovania.

S ponukou noviniek

„Výsledkom najnovšieho šľachtenia spoločnosti RAPOOL sú moderné hybridy kukurice s rýchlejším uvoľňovaním vody v závere vegetácie, znášajúce suché podmienky prostredia, pričom poskytujú stabilné, veľmi dobré úrody,“ uviedol počas prehliadky pokusu Ing. Martin Štrba, produktový manažér spoločnosti RAPOOL. Návštevníkom podujatia v Seliciach predstavili sedem hybridov kukurice, od FAO 330 až po 490, ktoré patria medzi ťažiskové v portfóliu. Jednotkou spoločnosti na trhu je zrnový hybrid Replik (FAO 370), nasledovaný hybridmi Badiane (FAO 380) a Eldacar (FAO 420). Čo sa týka Repliku, ide o nižší hybrid, t. j. nezanecháva veľa pozberových zvyškov, čím zjednodušuje spracovanie pôdy na jeseň. Podľa M. Štrbu stabilitu preukáže hlavne v suchých rokoch, kedy počas kvitnutia a opeľovania prevláda horúci a suchý ráz počasia, vtedy dominuje.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down