01.08.2019 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň s obilným kombajnom Case IH Axial-Flow

Nové kombajny Case IH Axial-Flow búrajú mýty o tom, že axiálne kombajny nedokážu robiť kvalitnú slamu. Aj takto znel slogan, ktorý sme zaregistrovali počas Demo tour nového modelu Axial-Flow 8250, ktorú tento rok usporiadala spoločnosť AGRI CS Slovakia. Navštívili sme teda jednu zo spoločností, ktorá sa tento rok rozhodla pre kúpu rotorového kombajnu Case IH, aby sme sa dozvedeli, či bola táto voľba správna.

Spoločnosť Agro Divízia s.r.o. Selice si už niekoľko rokov najíma na svoju žatvu službárov z Českej republiky. Tí zberajú úrodu zo selických polí obilným kombajnom Case IH Axial-Flow 8240 už tretí rok. Keďže sa vedenie spoločnosti rozhliadalo po kúpe nového obilného kombajnu, ktorý by nahradil tie staršie, prišlo na rad porovnávanie. Vďaka trojročnému pôsobeniu kombajnu Case IH pri zbere úrody si mali seličania možnosť dokonale pozrieť kvalitu práce červeného obilného kombajnu, ktorá ich presvedčila pre kúpu nového kombajnu od spoločnosti AGRI CS Slovakia.

Po niekoľkých dňoch práce s novým obilným kombajnom sme sa teda vybrali na návštevu tohto podniku. Nebola to návšteva hocijaká – išlo sa rovno na pole, kde bola žatva ešte stále v plnom prúde. Dva obilné kombajny Case IH Axial-Flow 8240 sa v ten deň starali o zber obilnín hneď z niekoľkých parciel. Rozdiel medzi starším modelom, a tým novým, ktorý prišiel do predaja tento rok je v podstate zanedbateľný. Čo sa týka dizajnu, oba modely (8240 a 8250) sú takmer úplne identické. Motory sú v oboch kombajnoch identické, a teda 12,9 litrové pohonné jednotky Case IH FPT s výkonom 480 kW (555 k). Objem nádrže, ktorá napája toto výkonné srdce stroja je 1 124 l a nádrž na močovinu má objem 166 l.

Kombajn je vybavený štvorstupňovou hydrostatickou prevodovkou so štyrmi rýchlostnými rozsahmi. Plynulá zmena otáčok rotoru podľa rýchlosti jazdy je pri týchto kombajnoch samozrejmosťou, ako aj reverzácia rotoru pri upchaní. Ak dôjde k upchaniu mláťacieho systému, spätným chodom je možné ho jednoducho uvoľniť a pokračovať v zbere. Konštrukčné riešenie umožňuje aj jednoduchú zmenu variabilných otáčok žacieho ústrojenstva, ktoré nájde opodstatnenie najmä pri zbere kukurice. Obsluha nie je limitovaná žacím adaptérom a môže bezstarostne zvýšiť pojazdovú rýchlosť stroja. Rad obilných kombajnov Axial-Flow250 prichádza tiež s novým systémom drvenia X-tra Chopping. K integrovanému drviču, ktorý v niektorých prípadoch funguje ako odmetací bubon je pridaný ešte jeden drvič umiestnený v zadnej časti stroja. Ten sa stará o dokonalé rozmiestnenie a rozdrvenie slamy.

Medzi základné prednosti kombajnu však patrí napriek fámam šetrnosť výmlatu. Kvalita výmlatu a nízke poškodenie sú jednými z najdôležitejších parametrov, ktoré ovplyvňujú výber obilného kombajnu. Šetrnosť výmlatu s poškodením do 0,5 % patrí medzi špičku na trhu. To dosahuje Case IH vďaka riešeniu mláťacieho ústrojenstva, ktoré zrno z kláskov nemláti, ale naopak vytiera. Ak už spomíname mláťacie ústrojenstvo, je vhodné uviesť, že medzera medzi mláťacím košom a rotorom je dvoj až trojnásobne väčšia, ako je tomu pri niektorých konvenčných kombajnoch. I toto riešenie zabezpečuje nižšie poškodenie mlátenej hmoty. Axiálny systém výmlatu v kombajne Axial-Flow disponuje tiež väčšou separačnou plochou pod rotorom, ako je tomu pri tangenciálnom systéme. Zrno má teda viac času na oddelenie sa od kláskov a je dosiahnutá celkovo vyššia šetrnosť výmlatu zrna.

Výbava predošlého modelu (Axial-Flow 8240) je ochudobnená o systém AFS Harvest Command. Modelový rad je teda vybavený systémom, ktorý zabezpečuje automatické nastavenie v závislosti na druhu zberanej plodiny, ale nedisponuje možnosťou automatickej zmeny nastavenia priebežne počas zberu. Ak však má obsluha v kabíne už za sebou pár žatiev, nejedná sa o vec, ktorej absencia by bola vyslovene rušivá.

Case IH vybavil svoj axiálny kombajn momentálne druhým najväčším zásobníkom na zrno na trhu. Ten má objem celých 14 448 l a i vďaka tomu sú výkony, ktoré s nimi obsluha podáva špičkové. O vyprázdňovanie sa v staršom modely stará závitovka s kapacitou 141 l.s-1.

Výrobca si však napriek vysokej technologickej úrovni niektorých systémov zakladá na jednoduchosti mechanických častí obilného kombajnu. Pohon tohto zberového stroja je riešený za pomoci skutočne malého počtu remeňov a reťazí. A práve táto vlastnosť je jednou z tých, ktorá uľahčuje obsluhe stroja každodennú rutinu, ktorou je príprava svojho pomocníka na zber.

S obsluhou v kabíne

Štefan Kubičko pracuje v spoločnosti AGRO DIVÍZIA s.r.o. Selice už dlhú dobu. Obsluha obilného kombajnu strávila za volantom pri žatvách množstvo času, počas ktorého zozbierala úrodu z niekoľkých tisícov hektárov. Na získanie dojmov o kombajne Case IH Axial-Flow sme si teda vybrali správneho pracovníka.

Pred hokúpou nového obilného kombajnu sme sa rozhodovali, či vymeníme starú značku kombajnov ktoré používame, za niečo nové. Ako v minulosti, tak aj teraz  vykonávame zber aj za pomoci služieb z Českej republiky. Títo službári ku nám chodia na žatvu s obilným kombajnom Case IH Axial-Flow 9230 už tretí rok. Počas týchto rokov sme teda mali možnosť všímať si kvalitu práce tohto stroja, ktorá je lepšia ako u axiálnych kombajnov konkurenčných značiek a v neposlednom rade i výkony, ktoré podával,“ uviedol pracovník spoločnosti, Š. Kubičko.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down