20.09.2019 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň s technikou Farmet a Agrifac Need Farming

Koncom augusta sa na pozemku v blízkosti sídla spoločnosti Land Technologies, s.r.o. v Lužiankach konalo podujatie „Deň s technikou Farmet a AGRIFAC Need Farming“. Po vlaňajšom úspešnom ročníku sa tak k slovu opätovne dostala česká technika na spracovanie pôdy a sejbu, ktorá bola tentoraz doplnená o ukážku nového samohybného postrekovača AGRIFAC, nabitého množstvom najnovších technológií.

Podujatie, z ktorého sa stáva tradícia privítalo návštevníkov po roku s veľkým počtom vystavených strojov. Tie sa po úvodných slovách zástupcov spoločnosti dostali aj priamo do záberu a tak sme mali možnosť vidieť, ako si jednotlivé stroje poradia v reálnych podmienkach.

Ako prvý v poradí predviedla spoločnosť Land Technologies polonesený kombinátor KOMPAKTOMAT K 600 PS. Sedem pracovných operácií združených do jedného prejazdu zabezpečujú pracovné orgány, ktorými sú kyprič stôp traktora, predný smyk, predný drviaci valec, radličková sekcia, stredný smyk, zadný valec a zadný smyk pre finálne urovnanie povrchu pozemku.  S týmto osvedčeným pomocníkom poľnohospodárov je možné pracovať pri rýchlosti 8 - 12 km/h a využitie nájde na poli na jar i na jeseň.

Druhým z radu predstavených strojov českého výrobcu Farmet bol kyprič VERSO 8 PS, ktorý je ľahším náradím určeným pre predsejbovú prípravu pôdy a patrí rozhodne medzi tie stroje, ktoré sa na jar objavia na poli medzi prvými. Stroj sa stará o urovnanie pôdy a jeho pracovné orgány, ktorými sú dláta s plátmi zo zosilnených karbidov sú rozložené tak, aby bola zabezpečená maximálna priechodnosť aj za vlhších pracovných podmienok. Podľa šírky pracovného záberu (6,0 až 9,0 m) je toto náradie vhodným pomocníkom pre traktory s výkonom 160 – 240 kW (220 – 330 k).

Predvedenia sa dočkala i minuloročná novinka - univerzálny podmietač/kyprič Fantom 650 PRO s pracovným záberom 6,5 m. Stroj s modulárnym systémom, ktorý nájde využitie v agregácii s traktorom s výkonom minimálne 200 kW dokáže pri pracovnej rýchlosti 8-12 km/h vykonávať spracovanie pôdy do hĺbky 15 cm. Práca s kypričom Fantom 650 PRO je efektívnejšia a pohodlnejšia aj vďaka nastaveniu, ktoré je možné vykonávať priamo z kabíny traktora. Spomínaný modulárny systém dáva zákazníkovi možnosť výberu medzi rôznymi pracovnými orgánmi v prednej časti, za ktorými nasledujú radlice umiestnené v piatich radoch, ako aj možnosť výberu zadného valca, prípadne  zadného smyku so zavlačovacím rámom pre jarné spracovanie.  Tento systém zadných valcov je rýchlovýmenný, teda je možné podľa potreby túto sekciu aj úplne vyradiť z činnosti.

Diskové podmietače SOFTER s diskami 560 mm a DISKOMAT s diskami 620 mm priťahovali pozornosť návštevníkov vzhľadom k tomu, že boli predvádzané na  strnisku s veľkým podielom rastlinných zvyškov. Vynikajúce zapravenie rastlinných zvyškov je u stroja Softer možné aj pri rýchlosti 15 km/h, čo zabezpečuje jednoduchá a premyslená konštrukcia stroja. . U stroja Diskomat je preťaženie pracovných orgánov zabezpečené NON-STOP istením vinutými pružinami, s veľkou istiacou silou, čo ho predurčuje na využitie do ťažkých podmienok.

DUOLENT DX 300 N, zástupca z radu dlátových kypričov sa vyznačuje nízkym ťahovým odporom  pri pracovnej šírke 3 m a použitím bezúdržbových pracovných orgánov s pružinovým istením. Ten doplnil ďalší zástupca z radu kypričov, kombinovaný disko-dlátový kyprič TRITON 450, ktorý spája miešanie taniermi v menšej pôdnej hĺbke s hĺbkovým kyprením a premiešaním radlicami. Stroj je ideálnym náradím pre prácu v ťažkých podmienkach.

V portfóliu spoločnosti z Lužianok nesmie chýbať ani stroj určený na hĺbkové kyprenie s označením DIGGER 3. Ekvivalent štandardnej orby nájde využitie  aj pri hĺbkovom kyprení nepriepustnej vrstvy pôdy bez premiešania spodnej neaktívnej vrstvy. Disponuje tvarom radlíc, ktorý zaručuje nízky ťahový odpor, čím šetrí náklady a pohonné hmoty.

Zo sejačiek bol predvedený i modulárny sejací stroj FALCON PRO so záberom 4 metre, vhodný na použitie v minimalizačných, ale i klasických technológiách. Novinkou vo výrobnom programe spoločnosti Farmet je polonesená sejačka na presný výsev IMPACT 8. Pneumatický výsevný systém spolu s elektronickou kontrolou výsevu sa starajú o vysokú presnosť sejby i pri vyšších pracovných rýchlostiach 8-15 km/h.

Inovatívny stroj na ochranu rastlín

Následne sa návštevníci po predvedení techniky Farmet presunuli na druhý pozemok, kde už dostal priestor samohybný postrekovač AGRIFAC CONDOR ENDURANCE.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down