21.06.2019 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň s technikou SUMO v Palárikove

V sídle spoločnosti Poľno SME, s.r.o. Palárikovo sa dňa 14. júna uskutočnilo podujatie s názvom Deň s technikou SUMO, ktoré usporiadala firma Land Technologies. Tá je importérom techniky značky SUMO na slovenskom trhu. Počas podujatia, ktoré bolo na vysokej úrovni bola prezentovaná technika pre pôdoochranné obrábanie a skúsenosti pracovníkov spoločnosti Poľno SME, s.r.o. s technikou od spoločnosti Land Technologies. Nechýbala ani možnosť prezrieť si porasty, ktoré boli založené výnimočným sejacím strojom SUMO DTS 9 s prihnojovaním .

Bývalý Štátny majetok š.p. Palárikovo, ktorý bol odkúpený v roku 1996 a transformovaný na spoločnosť Poľno SME, s.r.o. Palárikovo bol tým najvhodnejším miestom na prezentáciu techniky značky SUMO. Práve v tomto podniku sa totiž nachádza svetový unikát, ktorým je sejací stroj SUMO DTS 9. Ako už napovedá jeho názov, jedná sa o strip-till sejačku s deväťmetrovým pracovným záberom, ktorá by sama o sebe nebola takou vzácnosťou na trhu. Tento strip-till sejací stroj však disponuje nádržou na hnojivo pre prihnojovanie, ktorá bola palárikovskej spoločnosti vyrobená takpovediac na mieru. V úvode podujatia sa prihovoril návštevníkom konateľ spoločnosti Poľno SME, s.r.o., Ing. Zoltán Černák, ktorý porozprával o dôvodoch, vďaka ktorým sa rozhodli vo firme pre nákup tejto sejačky. „Pred dvoma rokmi sme sa dohodli s firmou Land Technologies na predvedení sejby so šesť metrovou strip-till sejačkou SUMO DTS 6 na niekoľkých hektároch našich pôd. Po vyhodnotení porastov založených touto sejačkou sme začali veľmi vážne uvažovať nad kúpou tohto sejacieho stroja, avšak našou požiadavkou bolo, aby táto sejačka disponovala pracovným záberom deväť metrov a taktiež prihnojovaním. Táto konfigurácia sa však v tom čase nevyrábala, avšak anglický výrobca v spolupráci s firmou Land Technologies nám vyšli maximálne v ústrety.  Minulý rok sme mali možnosť navštíviť výrobný závod SUMO vo Veľkej Británii a pozhovárať sa s farmármi, ktorí majú skúsenosti s touto technikou. Niektorí z nich nám povedali, že sejačka SUMO úplne zmenila ich životy,“ uviedol Ing. Zoltán Černák.

Na otvorení podujatia sa zúčastnila i riaditeľka spoločnosti Land Technologies, Ing. Oľga Lajdová, ktorá vyjadrila spokojnosť s umiestnením tohto sejacieho stroja práve v Palárikove. „Som veľmi rada,  že v takom profesionálnom týme, akým je spoločnosť Poľno SME, s.r.o. Palárikovo sa ujala práve naša sejačka. Ak sa podniky, ktorých hospodárenie je na vynikajúcej úrovni rozhodnú pre nejaký krok, ktorým zmenia svoje postupy, naznačuje to, že sa chcú posúvať stále vyššie. Udržateľné poľnohospodárstvo je výraz, ktorý sa dnes skloňuje čoraz častejšie. V budúcnosti budeme čoraz častejšie pociťovať tlak na to, aby sme obrábali pôdu čo najšetrnejšie. I preto vidíme v technike ponúkanej našou spoločnosťou zmysel i do budúcnosti.“

Skúsenosti s technikou SUMO

Hlavný agronóm spoločnosti, Ing. Róbert Židuliak sa postaral o časť prehliadky porastov. „Na parcele v tesnej blízkosti Palárikova sme zasiali pšenicu pekárskej odrody Spirella, ktorej predplodinou bola kukurica na zrno. Kukuricu z danej parcely sme zberali okolo 18. septembra 2018 a následne sme parcelu zmulčovali. Korene kukurice boli však veľké a nechceli sme tento nový sejací stroj trápiť. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli zaradiť i podmietku za pomoci diskového náradia. Do takto pripravenej pôdy nasledovala sejba už spomínanou sejačkou SUMO DTS 9 na parcele s rozlohou 120 ha,“ uviedol Ing. R. Židuliak. Porast bol počas našej návštevy vyrovnaný a vyzeral veľmi dobre.

„Dňa 16. augusta 2018 sme pomocou sejačky zasiali repku ozimnú odrody Pioneer PT 225. Pri výsevku 57 zŕn na 1 m2 sme pod pätu aplikovali 100 kg/ha Amofosu.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down