02.12.2022 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Diamanty na vaše polia“

Predstavenie kompletného portfólia odrôd spoločnosti Limagrain odštartoval Ing. Stanislav Doležal, vedúci marketingu a registrácie odrôd obilnín, strukovín a ľanu spoločnosti Limagrain. Pre názov svojej úvodnej prednášky využil asociáciu s tzv. „diamantovým radom“ jarných sladovníckych jačmeňov, ktorý je bezprostredne spätý so Šľachtiteľskou stanicou v Hrubčiciach. Ako uviedol, genetika „diamantového radu“ je zastúpená aj v odrodách holandského a anglického šľachtenia Limagrainu, teda aj vo výkonných a kvalitných odrodách LG Tosca a Overture. Obe sú žiadané pestovateľmi ako aj spracovateľmi.

Kvalita v tandeme s úrodou

LG Tosca je relatívne nová odroda s výberovou sladovníckou kvalitou (8,5 bodu) - zaregistrovaná v roku 2021 slovenským ÚKSÚP-om, pre ktorú je charakteristická špičková výkonnosť ako v sladovníckej kvalite tak v úrode. Na Slovensku sa množiteľskými plochami dostala na druhú pozíciu.  Z hľadiska sladovní, pre ktoré je slad najmä exportným artiklom - je zaujímavá pre vysokú hodnotu extraktu (84,1 percenta), vysoký stupeň prekvasenia (83,2 percenta) a nízky obsah betaglukánov, ktorý priaznivo ovplyvňuje filtrovateľnosť piva. „Sú to dôvody, pre ktoré sa dostala na Zelenú listinu spoločnosti Heineken Slovensko Sladovne. Taktiež je vykupovaná spoločnosťami LYCOS-Trnavské sladovne a  Plzeňský Prazdroj,“ informoval o jej uplatnení S. Doležal a zároveň poukázal na výsledky dosiahnuté v pokusoch SDO v ČR (Systém odporúčaných odrôd), v ktorých v úrode predného zrna dosiahla 105 až 128 percent v ošetrených variantoch, pričom výborné si viedla aj v neošetrených variantoch (99 až 105 percent). Veľmi dobré skúsenosti s pestovaním odrody LG Tosca majú v spoločnosti Agro-Valaliky, kde v suchom roku 2022 dosiahli 5,3 tony z hektára. Podobne výborné výsledky v úrode aj kvalite dosiahla v súťaži Pestovateľských technológií v Kroměříži, v ktorých obsadila tretie miesto. Podľa S. Doležala v dosahovaní nadpriemerných úrod LG Tosce napomáha veľmi dobrý zdravotný stav, založený na rezistencii proti múčnatke (gén mlo) a veľmi dobrej odolnosti proti listovým škvrnitostiam.

Jednotka na trhu

Naďalej najpestovanejšou sladovníckou odrodou jačmeňa jarného na Slovensku je Overture s výberovou sladovníckou kvalitou založenou na vysokom extrakte a vysokom stupni prekvasenia. Zaradená je na Zelenej listine spoločnosti Heineken - v sezóne 2022/2023 s viac ako 50 percentným podielom na nákupe jarného jačmeňa. Je taktiež vykupovaná spoločnosťami LYCOS – Trnavské sladovne, Plzeňský Prazdroj Slovensko, Sladovňami v Michalovciach a Leviciach. Nadpriemerné úrody dosahuje vo všetkých výrobných oblastiach.  Podiel predného zrna je na úrovni 90-95 percent, čomu odpovedá vysoká HTZ na úrovni 48 gramov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down