21.11.2024 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Digitálne a precízne poľnohospodárstvo“

Slovenská rastlinolekárska spoločnosť - člen ZSVTS a Slovenská asociácia ochrany rastlín v spolupráci s MPRV SR, Českou rastlinolekárskou spoločnosťou, Maďarskou komorou pre ochranu rastlín, Rakúskym združením pre integrovanú ochranu rastlín, Inštitútom znalostného pôdohospodárstva a inovácií, Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou a Ústavom ekológie lesa SAV, zorganizovali v dňoch 22 a 23. októbra 2024 v Nitre jubilejný desiaty ročník Slovenských rastlinolekárskych dní.

V rámci  tohtoročných rastlinolekárskych dní zazneli stanoviská a názory domácich a zahraničných odborníkov k hlavnej téme odbornej konferencie, ako aj odpovede na aktuálne otázky a problémy. Tradične neoddeliteľnou súčasťou bola ukážková – demonštračná časť, realizovaná na výstavisku Agrokomplex. 

Hostí podujatia na jubilejných desiatych Slovenských rastlinolekárskych dňoch privítal Ing. Marián Čeleš. Úvodné slovo patrilo Ing. Jozefovi Kotlebovi, predsedovi Slovenskej rastlinolekárskej spoločnosti: „Nosnou témou tohtoročných rastlinolekárskych dní je "Digitálne a precízne poľnohospodárstvo“. Naša konferencia prináša komplexné informácie o digitálnych a precíznych nástrojoch, ktoré pomáhajú poľnohospodárom optimalizovať používanie poľnohospodárskych vstupov, ako sú prípravky, hnojivá, osivá a sadivá. Tieto nástroje sú kľúčové pre pomoc pri ochrane prírodných zdrojov, biodiverzity, ako aj pre znižovanie rizík a dopadov aplikovaných prípravkov." Informoval tiež, že priemysel ochrany rastlín sa zaviazal investovať desať miliárd eur do vývoja digitálnych precíznych nástrojov, ako aj vyškoliť milión pestovateľov v bezpečnom používaní týchto technológií do roku 2030. Zdôraznil, že zavedenie týchto nástrojov závisí od správne nastavenej legislatívy, vrátane národných akčných plánov a poskytovania potrebnej finančnej a odbornej podpory.

Výzvy trvale udržateľného poľnohospodárstva

„Trvale udržateľné poľnohospodárstvo je jedinou cestou vpred, aby sme vedeli čeliť výzvam ako je výroba zdravých a cenovo dostupnejších potravín, lepšej stabilite životného prostredia a lepšiemu živobytiu poľnohospodárov,“ uviedla Emma Brown z organizácie CropLife Europe, zastupujúcou európsky sektor ochrany rastlín. Trvalá udržateľnosť poľnohospodárstva je možná len vtedy, keď poľnohospodári budú mať pre svoje podnikanie k dispozícii životaschopný model. Európske poľnohospodárstvo je podľa E. Brown kľúčové pre svetový agropotravinársky systém a vyžaduje si pravidlá, zaručujúce spravodlivejšiu súťaž medzi poľnohospodármi v EÚ a ich konkurenciou z tretích krajín s uznaním a prispôsobením nástrojov, ktoré si rozdielne prírodné a výrobne podmienky vo svete vyžadujú. Poľnohospodárska výroba vyžaduje inovácie a prístup k najnovším poznatkom, s cieľom optimalizovať výrobné vstupy. Sektor ochrany rastlín je pripravený tento prechod podporovať aj tým, že pestovateľom sprístupní súbor nástrojov obsahujúci inovatívne riešenia. 

Budúcnosť v oblasti používania POR

O aktuálnej situácii v používaní prípravkov na ochranu rastlín (ďalej POR) a čo nás čaká v najbližších rokoch informovala Ing. Bronislava Škarbová z MPRV SR: „Je tu veľký tlak na postupné nahrádzanie chemických pesticídov bio-pesticídmi. Zároveň úsilie ako implementovať čo najlepšie techniky na zníženie expozície operátora prípravkami na ochranu rastlín, ako aj zníženie zaťaženosti životného prostredia.“ Čo sa týka posledného vývoja - na pôde EK bolo prijatých niekoľko implementačných nariadení týkajúcich sa biopesticídov a ich hodnotenia. Máme tu projekt Compendium a Memorandum, čo sa týka možností znižovania rizika pri aplikácii POR. Rozpracované je nariadenie o označovaní POR, nové implementačné nariadenie na vedenie údajov o spotrebovaných, resp. používaných POR a otvorená je problematika základných látok. 

Biopesticídy, bioagens

B. Škarbová upozornila, že biologická ochrana zatiaľ nie je definovaná, avšak Európska komisia (ďalej EK) vyvíja snahu vložiť definíciu do implementačných nariadení o požiadavkách na údaje. Medzi biopesticídy zaraďujeme aj bioagens - užitočné makroorganizmy. V prípade bioagens bol rozpracovaný sumár skúseností a prístupov jednotlivých členských štátov EÚ, akým spôsobom je najlepšie tieto organizmy regulovať pri ich používaní v ochrane rastlín. „Na národnej úrovni sme pred pár rokmi mali autorizovaných len niekoľko POR na báze mikroorganizmov, resp. biopesticídov. Aktuálne máme autorizovaných 51 prípravkov, vhodných nielen pre ekologické poľnohospodárstvo,“ uviedla B. Škarbová. Z nich 29 prípravkov je na báze mikroorganizmov. Čo sa týka základných látok, tieto sú posudzované a schvaľované od roku 2015. Vývoj sa postupne spomalil a v ostatných rokoch je schválených len zopár v priebehu roka, podľa B. Škarbovej neprejdú hodnotiacim procesom. „V prípade používania nízkorizikových alternatív, kým v roku 2017 sme len málo využívali bioagens, už v roku 2022 významne vzrástlo ich využívanie, hlavne v skleníkoch,“ uviedla B. Škarbová, zároveň máme zavedenú aj evidenciu spotreby nad rámec základných požiadaviek - aj spotrebu základných látok. V prípade využívania biopesticídov v ekologickej poľnohospodárskej výrobe, tam nie sú žiadne iné alternatívy.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down