12.05.2023 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Digitálne poľnohospodárstvo prichádza na Slovensko

Inteligentné technológie prinášajú nové príležitosti aj do poľnohospodárskeho sektoru, ktorý bojuje s nedostatkom pracovnej sily a vysokými nákladmi. Spoločnosti Huawei Slovensko a Dronetech spojili svoje odborné znalosti a využili technológie založené na 5G v pilotnom projekte Smart Agriculture, ktorý bol predstavený koncom apríla na podujatí v PD Bratislava – Vinohrady, ktoré je najstarším vinárstvom v našom hlavnom meste.

Cieľom predstaveného projektu je využitie dronov na získanie a analýzu údajov pre optimalizáciu využívania vody a hnojív, čo by malo v budúcnosti viesť k zlepšeniu výnosov plodín a zníženiu pestovateľských nákladov.

Spoločnosť Huawei, ktorá je popredným svetovým poskytovateľom informačných a komunikačných technológií a inteligentných zariadení, v spolupráci so start-upom Dronetech so sídlom v rakúskom Linzi, predviedla na Slovensku možnosti moderných technológií v poľnohospodárskom sektore. V rámci podujatia Smart Agriculture sa stretli odborníci z celého poľnohospodárskeho odvetvia s cieľom preskúmať a spoznať inovatívne riešenia pre moderné poľnohospodárstvo.

,,Aj dnešná ukážka práce dronov vo vinici dokazuje, že pôdohospodárstvo je pre technologické inovácie perspektívnym odvetvím a ich vývoj pre potreby agrosektoru napreduje míľovými krokmi. Zároveň to búra zaužívanú predstavu, že práca na poli, či vo vinici, v maštali alebo aj v lese je fyzicky náročná a špinavá. Vidíme, že sa to pomerne rýchlo mení a poľnohospodári sa od manuálnej práce preorientujú na ovládanie high-tech technológií, čo verím, že je atraktívne pre mladých ľudí – našich budúcich pôdohospodárov,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan.

Erich Manzer, generálny riaditeľ spoločnosti Huawei Slovensko, vyjadril radosť z toho, že mohli hostiť podujatie Smart Agriculture na Slovensku a že sa im podarilo priviesť takú rôznorodú skupinu odborníkov z celého poľnohospodárskeho odvetvia. „Huawei poskytuje a vyvíja inovatívne riešenia, ktoré pomáhajú poľnohospodárom a vidieckym komunitám prosperovať v digitálnej dobe. Spoločnými silami môžeme vytvoriť udržateľnejší, produktívnejší a prepojenejší poľnohospodársky sektor."

Digitálna transformácia pre poľnohospodársky sektor

Podujatie Smart Agriculture na Slovensku predstavuje dôležitý krok v úsilí spoločnosti o podporu digitálnej transformácie a inovácií v poľnohospodárskom sektore. Spoločnosť Huawei je odhodlaná naďalej spolupracovať so svojimi partnermi na vývoji inteligentných riešení, ktoré môžu pomôcť poľnohospodárom prekonať výzvy moderného poľnohospodárstva a zlepšiť kvalitu a efektivitu výroby potravín.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down