20.09.2011 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dilema

Došlo k tomu, čoho sa viacerí obávali a čo mnohí predpovedali. Vplyvom udalostí predchádzajúcich týždňov sa status Maďarska, ako krajiny, kde je pestovanie GMO prísne zakázané, otriasa v základoch.

Tamojší roľníci museli zlikvidovať niekoľko tisíc hektárov kukurice pochádzajúcej z kontaminovaného, geneticky modifikovaného osiva.
Nie je jasné, kde sa stala chyba. Mnohí si však kladú otázku, či zo strany maďarskej vlády nešlo o predčasný a neuvážený krok. V jednej maďarskej televízii dokonca odznel názor, že môže ísť o zámerný útok.
Táto, podľa mnohých predimenzovaná „kukuričná kauza“, však nahrala do karát odporcom geneticky modifikovaných organizmov a mala by viesť k zamysleniu aj nás. Veď GM kukurica sa pestuje aj na Slovensku.
Hoci sa v odborných príspevkoch uvádza veľa výhod GM kukurice, mnoho pestovateľov sa k nej stavia s rezervou. Ani pozitíva, ako napríklad ľahko riešiteľný boj proti burinám, možnosť pestovania v monokultúre či tak často avizovaná úspora nákladov, totiž neprevážia skutočnosť, že u viacerých veľkých potravinárskych spoločností pestovatelia GM kukurice jednoducho
nepochodia.
ADELA GYEPESOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down