04.01.2011 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dioxínový škandál bude mať dôsledky

Dôsledkom škandálu pridania dioxínovej mastnej kyseliny do krmiva pre hydinu bude, že sa zastaví ich spoločná výroba na jednom mieste. Tento názor vyslovil severoporýnsko-vestfásky minister poľnohospodárstva Johann Remmel.

Politik dnes v nemeckom Munsteri povedal, že tieto dve činnosti sa budú musieť oddeliť tak, aby sa ich výroba vôbec neprekrývala. Dioxín je rakovinotvorná látka. J. Remmel podporuje aj zvýšenie kontrol potravín. V budúcnosti by mali krmivá vyrábať len firmy, ktoré na to získajú licenciu. Okrem toho sa budú musieť povinne poistiť proti škodám z výrobnej činnosti.

Istý výrobca krmív v Šlezvicku-Holštajnsku totiž použil látku, obsahujúcu dioxín ako prísadu do krmiva. Krátko po vypuknutí škandálu preventívne dostalo asi 1000 fariem v Dolnom Sasku zákaz predávať svoje hydinové produkty. Asi 8000 kureniec bolo zlikvidovaných po tom, ako sa našiel nebezpečný dioxín v ich krmive. V okrese Soest vyradili z chovu asi 80.000 nosníc.

Prechodné zastavovanie výroby vajec a kuraciny v roľníckych usadlostiach po celom Nemecku sa ešte neskončilo. Vo východnom Nemecku úrady oznámili, že najmenej 55 ton krmiva sa už na farmách spotrebovalo. Podľa tlače bude mať dioxinový škandál veľké rozmery, ktoré sa teraz nedajú ani len odhadnúť.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down