04.03.2011 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diskutovali o reforme agrárnej politiky

Poľnohospodári a agropodnikatelia Trenčianskeho kraja diskutovali o tézach pripravovanej reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na roky 2013 2020.

Podujatie pripravil Vidiecky parlament na Slovensku. „Uskutočnilo sa už v každom kraji,“ konštatovala jeho predsedníčka Mária Behanovská.
Podľa nej cieľom podujatia bolo, aby sa zástupcovia poľnohospodárskych podnikov oboznámili s návrhmi na reformu, ktoré už predložili jednotlivé členské štáty EÚ.
Sú totiž skúsenosti, že podnikatelia v poľnohospodárstve nie vždy majú dostatok času alebo príležitosti naštudovať si potrebné informácie o exitujúcich a už vôbec nie o pripravovaných európskych normách. Potom môžu robiť zbytočné chyby, na ktoré doplácajú. Aby sa pripravili na to, čo ich môže v budúcich rokoch čakať, Vidiecky parlament pripravil semináre na tému Perspektívy slovenského poľnohospodárstva v európskom kontexte.
„Ide zatiaľ len o návrhy, definitívnu podobu reformy budú schvaľovať až poslanci Európskeho parlamentu,“ uviedla Eva Porubänová, podpredsedníčka Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.
Nové výzvy sa týkajú hospodárskej, environmentálnej a územnej oblasti. Eva Porubänová zdôraznila, že cieľom reformy je potravinová bezpečnosť, cenová stabilita, ale aj kvalita pôdy, produkcia emisií skleníkových plynov, čistota ovzdušia, ako aj vyvážený územný rozvoj.
Riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi Jozef Fabian v tejto súvislosti vyslovil presvedčenie, že slovenskí politici budú obhajovať slovenských poľnohospodárov na európskom trhu. „Pretože toto odvetvie je v súčasnosti značne zdevastované a aj vzhľadom na pretrvávajúcu svetovú hospodársku a finančnú krízu prestáva byť konkurencieschopné. To dokonca ohrozuje aj rozvoj vidieka,“ dodal J. Fabian.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down