22.02.2013 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Divá zver likviduje úrodu

Straty na úrode vo výške od 30 do 100% odhadujú poľnohospodári v okrese Rimavská Sobota po nájazdoch divej zveri.

Voľne žijúce zvieratá spásajú polia s oziminami, no nezastavia sa ani pred ovocnými sadmi. Ako pre TASR povedal predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory František Tóth, poľnohospodári tento problém nedokážu účinne riešiť a situácia sa v priebehu posledných rokov len zhoršuje.
Z polí v okrese Rimavská Sobota sa postupne stráca snehová pokrývka, čo využíva najmä srnčia a jelenia zver. Spásajú predovšetkým repku olejnú. Zvieratá často poškodzujú len stred rastliny, ktorý je najvýživnejší, no pre vegetáciu znamená likvidáciu.
„Najhoršie na tom je, že už chodia aj do ovocných sadov. Okrem toho, že skonzumujú rodivé púčky, stromy likvidujú úplne aj otieraním sa. Nevieme sa proti tomu brániť. Môj sad je napríklad oplotený, no zver to dokáže preskočiť. Často sa nevedia dostať naspäť, my ich musíme len vyháňať," konštatoval F. Tóth.
Divá zver pribúda, tvrdia poľnohospodári. Poľovníci v jednotlivých revíroch ju prikrmujú, a tým sa stráca prirodzený výber. V prírode prežívajú aj jedince, ktoré by za normálnych okolností zahynuli. „Jeden z našich členov poslal list ministrovi pôdohospodárstva. Dostal odpoveď, že má viac komunikovať s poľovníckymi združeniami. Problém je v tom, že samotní poľovníci nesmú strieľať zver napríklad v sade. Navyše si neviem predstaviť, aby niekto postrieľal 60-kusové stádo na tak malom mieste. Nepoznáme účinné metódy, ako sa pred lesnou zverou brániť a prostriedky, ktoré sú dostupné, zlyhávajú. Snažíme sa dosiahnuť legislatívne zmeny, ktoré by nás chránili, a to podobne ako v zahraničí. V západnej Európe si roľníci môžu svoje polia chrániť aj odstrelom na ich pozemkoch. Na zmeny v zákonoch však u nás nie je chuť a vôľa," uzavrel F. Tóth. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down