09.08.2019 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dni poľa LG s ponukou noviniek

Cieľom poľných prezentácií obilnín spoločnosti Limagrain Central Europe Cereals bolo predstaviť osvedčené, ale predovšetkým nové odrody sladovníckeho jačmeňa a pšenice ozimnej, ktoré vzišli najmä z českého, holandského a anglického šľachtenia s vhodnosťou pre podmienky strednej Európy. Dve z podujatí sa uskutočnili v spolupráci a na poliach PD Mojmírovce a Agromarkt-Nýrovce, s. r. o.

Hostí podujatia privítal Ing. Peter Brežný zo spoločnosti Limagrain Cental Europe Cereals (LCEC).

Ing. Daniela Kuklová, agronómka PD Mojmírovce predstavila lokalitu demo pokusov, ktorú poznačil výrazný deficit zrážok v mesiacoch február až apríl. Napriek tomu, že v máji spadlo až 125 milimetrov zrážok, tieto podľa D. Kuklovej nezachránili odnože pšenice ani jačmeňa ozimného. Vyzdvihla dlhoročnú spoluprácu so spoločnosťou Limagrain vo výrobe osív, hlavne pšenice ozimnej, jačmeňa jarného a ozimného, ktoré v PD Mojmírovce pestujú na výmere 330 hektárov.

„Pestovateľom poskytujeme ucelené technológie, preto v ochrane porastov úzko spolupracujeme so spoločnosťou BASF, a v prípade výživy a hnojenia so spoločnosťou YARA,“ uviedol Ing. Pavel Kutmon, riaditeľ spoločnosti LCEC.

Pšenice z najnovšieho šľachtenia

Perspektívne odrody pšenice z najnovšieho šľachtenia predstavil Ing. Stanislav Hudec, vedúci marketingu spoločnosti Limagrain. Ako prvú, veľmi skorú osinatú  odrodu Airbus s elitnými parametrami, ktorá prešla štátnymi odrodovými skúškami ÚKSÚP-u (2015 - 2018). Nadpriemernú úrodnosť preukázala hlavne v kukuričnej a repnej výrobnej oblasti, kde dosiahla takmer 130 percent na priemer úrod kontrolných odrôd. Ide o stredne vysokú odrodu s dobrým odnožovaním a vysokou odolnosťou proti poliehaniu. Disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti listovým chorobám (hrdzi plevovej 8,3, hrdzi pšenicovej 7,3), taktiež proti chorobám klasu vrátane fuzarióz. Z nemeckého šľachtenia pochádza LG Magirus - stredne skorá odroda s vysokým úrodovým potenciálom. Disponuje vynikajúcou zimuvzdornosťou, ktorú preukázala v mrazových testoch v rôznych lokalitách Nemecka. Je odolná ako proti hrdzi pšeničnej tak aj plevovej. Vytvára veľké zrno s HTZ 55 gramov, má veľmi dobrú odolnosť proti poliehaniu. Vďaka veľmi dobrému zdravotnému stavu sa môže pestovať po obilnine, taktiež po kukurici, je vhodná aj pre neskorú sejbu.

Ďalšia novinka Moschus s elitnou potravinárskou kvalitou dosiahla unikátnu kombináciu kvalitatívnych znakov v skúškach BSA (Nemecko) ako jediné éčko až tri deviatky v obsahu dusíkatých látok (17,4 percenta), Zelenyho testu a v čísle poklesu (499 s), ktoré potvrdila aj v praxi. Je vhodná na výrobu najkvalitnejších pekárskych výrobkov. Prednosťou je aj výborný zdravotný stav, s odolnosťou proti múčnatke trávovej (9), septorióze pšenicovej (6), DTR (6), hrdzi plevovej (8) a fuzariózam v klase (7).

V Hrubčiciach na Morave bola vyšľachtená LG Radana, ktorá podľa S. Hudeca v priebehu registračných skúšok aj v náročných podmienkach stabilne držala elitné parametre, pričom dosiahla veľmi dobré úrody. Po zdravotnej stránke v rámci skúšania v národných kruhových testoch organizovaných Výskumným ústavom rastlinnej výroby Praha (ČR), bola vyhodnotená ako jeden z málo materiálov nesúci kombinovanú rezistenciu proti  hrdzi plevovej, septóriám a fuzariózam s nízkou akumuláciou mykotoxínov v zrne.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down