08.10.2019 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dni poľa venované kukurici a moderným technológiám

K najväčším jesenným podujatiam poľnohospodárov tradične patria „Dni poľa kukurice“, ktoré sa uskutočnili 11. a 12. septembra 2019 tentoraz v Drienovci na východe Slovenska. Hlavným organizátorom podujatia bolo Združenie dodávateľov poľnohospodárskej techniky na Slovensku – AGRION a spoluorganizátormi vydavateľstvo Profi Press SK, s. r. o. zastrešujúce týždenník Roľnícke noviny, PD Drienovec a Zväz spracovateľov a pestovateľov kukurice.

Súčasťou podujatia bol pokus s hybridmi kukurice, v ktorom 16 osivárskych a obchodných spoločností predstavilo celkovo 139 nosných materiálov zo svojej ponuky vrátane absolútnych noviniek, pripravovaných pre sezónu 2020. Účastníkov podujatia na východe Slovenska privítalo priam ukážkové počasie.

V premiére dva nové hybridy

„Sme radi, že v tomto roku nás počasie nesklamalo a mohli sme tu predstaviť tie najlepšie materiály zo šľachtenia spoločnosti Euralis,“ uviedol Ing. Andrej Kubiš, Sales & Marketing manager pre Slovensko, Česko a Slovinsko a dodal: „Naše hybridy kukurice sú vhodné predovšetkým do intenzívnych podmienok pestovania, avšak dobré úrody poskytnú aj v stresových podmienkach akým je sucho.“

Spoločnosť Euralis sa v Drienovci rozhodla predstaviť dva absolútne nové hybridy kukurice. V pokuse boli zatiaľ pod číselným kódom, FAO 340 a 390 prezradilo, že v nasledujúcej sezóne obohatia skorý, resp. stredne neskorý sortiment kukurice.

Z nosných hybridov zrnového segmentu zaujal Touareg (FAO 400), ktorý je zároveň najpredávanejším materiálom spoločnosti. Disponuje viacerými agronomickými výhodami, ako napr. dobrou prispôsobivosťou rôznym pôdno-klimatickým podmienkam, veľmi dobrým počiatočným vývojom a rýchlym nárastom zelenej hmoty a v neposlednom rade poskytovaním veľmi dobrých úrod aj pri strednej intenzite pestovania.

Zrnový hybrid Bowen (FAO 440) je podľa A. Kubiša tzv. „americký“ typ kukurice, kde je sústredenosť nie na rastlinu ako celok, ale na šúľok, ktorý má 18 až 20 radov zŕn s vysokou HTZ (330 -360 g). Prednosťou je tolerancia proti stresovým podmienkam a rýchle uvoľňovanie vody v závere vegetácie. Nový silážny hybrid Beaver (FAO 480) v pokuse s tromi metrami patril k najvyšším hybridom kukurice. „Je to listová kukurica, špeciálne určená pre výrobu siláže, zvlášť pre tých chovateľov hovädzieho dobytka, ktorí si zakladajú na kvalite krmiva,“ uviedol A. Kubiš, „samozrejme je vhodná aj pre bioplynové stanice, pre ktoré môže byť výborným riešením.“ Poukázal pritom na mohutnú, dobre olistenú rastlinu, ktorá poskytuje množstvo potrebnej energie, škrobu. Skupinu neskorých hybridov obohatili Epicur (FAO 430) a Anakim (FAO 500).

Značka Dekalb s novinkami

"Spoločnosť Bayer, jej divízia Dekalb tu reprezentuje osem hybridov kukurice v rozpätí FAO 280 až 460, z toho sú tri perspektívne novinky,“ uviedol Ing. Marián Ondrišek, zástupca značky Dekalb.

Z etablovaných hybridov kukurice v pokuse predstavili DKC4070 a DKC4670 s využitím na zrno, ďalej silážne hybridy - DKC5144 a DKC5542 a minuloročnú novinku DKC5075.

Čo sa týka nových hybridov kukurice podľa M. Ondrišeka v pokusoch v rôznorodých podmienkach dosahujú veľmi dobré výsledky. Ak sa osvedčia, tak budú zaradené už v budúcom roku do predaja. Z nich DKC 4792 a DKC 4351 sú zo stredného skorostného segmentu. Neskorý sortiment v budúcej sezóne pravdepodobne posilní DKC 5092 (FAO 450). Ako uviedol M. Ondrišek počas prehliadky pokusu, firma Dekalb sa v ostatných rokoch sústredila na šľachtenie zrnových hybridov kukurice. V posledných dvoch rokoch zaznamenala veľký úspech na slovenskom trhu, v rámci ktorého dosiahla najvyšší podiel predaja zrnových kukuríc. „Pre Dekalb kukurice je typické, že sú skôr nižšie a nasadzujú nápadne veľké, hrubé, valcovité šúľky so štandardne dvadsiatimi  radmi zŕn, za primeraných podmienok sú doopelené až po špičku. Sú to nesporné výhody pre pestovateľov z pohľadu úrody a teda ekonomiky pestovania,“ dodal M. Ondrišek.

AQUAmax ponuka pre sezónu 2020

„Tu v Drienovci naša spoločnosť predstavuje desať hybridov kukurice, z ktorých polovicu tvoria novinky. Z nich tri sú absolútne nové hybridy, ktoré uvedieme na trh v nasledujúcej sezóne: P8834 AQ (FAO 300) - najskorší AQUAmax hybrid, P0217 AQ (FAO 450) - je novšia verzia pestovateľsky známeho P0216 AQ a P9610 AQ (FAO 330)  - AQUAmax hybrid s univerzálnym využitím na zrno aj siláž,“ predstavil ponuku Ing. Tomáš Upohlav, PhD., zástupca značky Pioneer.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down