13.11.2020 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dňu poľa kukurice LG dominovali novinky

Na Dni poľa kukurice v Trsticiach koncom septembra spoločnosť Limagrain Central Europe SE, Slovensko predstavila nielen osvedčené, ale aj viaceré perspektívne hybridy kukurice pre nasledujúcu sezónu. V centre pozornosti boli najmä novinky, ktoré rozšírili ťažiskový sortiment FAO 390 až 450.

„Pri hybridoch kukurice z najnovšieho šľachtenia je naďalej prvoradá úrodnosť, rýchle uvoľňovanie vody zo zrna v závere vegetácie a prekonávanie stresových podmienok prostredia spôsobovaných hlavne suchom," uviedla Ing. Silvia Mayerová zo spoločnosti Limagrain počas prehliadky pokusu, ktorému dominovali novinky pre sezónu 2021 od FAO 390 do 450. Zo sortimentu silážnych hybridov vyzdvihla tohtoročnú novinku LG 31.558 a LG 31.479 uvedený v roku 2019. Zdôraznila fakt, že premenlivé počasie v tomto roku – najmä v druhej polovici vegetácie bohatšie na zrážky, pričom neboli až také horúčavy, prialo kukurici na siláž v dosahovaní nadpriemerných úrod zelenej hmoty, taktiež zrna. Aj z hľadiska kvality kukurica na siláž počas predĺženej sezóny postupne dozrievala, čo umožňovalo zbery s optimálnymi kvalitatívnymi parametrami.

Kukurice s benefitmi

V spoločnosti Limagrain sa v šľachtení kukurice na siláž dlhodobo zameriavajú na to, čo dojnice potrebujú. Výsledkom sú silážne hybridy prémiovej značky LG Animal Nutrition s vysokou stráviteľnosťou vlákniny a vysokým obsahom energie. Nemenej dôležitými sú dobré agronomické vlastnosti ako je skorosť, úrodnosť, prispôsobivosť, dobrý zdravotný stav a odolnosť proti poliehaniu. Takým je hybrid Aapotheoz (FAO 500), pri ktorom S. Mayerová vyzdvihla suchovzdornosť preukázanú v podmienkach juhozápadného Slovenska. Vyznačuje sa veľmi dobrou stráviteľnosťou vlákniny doplnenú vysokým obsahom škrobu. Plusom navyše je výborný zdravotný stav a prispôsobivosť k podmienkam prostredia. V tomto roku poskytoval od 37 do 52 ton zelenej hmoty na hektár. Stálicou v ponuke je stredne neskorý hybrid Shannon (FAO 420), ktorý už piaty rok po sebe patrí k najpestovanejším silážnym hybridom kukurice na Slovensku.

Novinky pre sezónu 2021

Nový hybrid pre sezónu 2021 - LG 31.455 - Lineade (FAO 450) je nástupcom pestovateľsky úspešného LG 30.500 v porovnaní s ktorým je nižší, nasadzuje mohutné šúľky s až 20 radmi zrna, taktiež má lepšiu suchovzdornosť a celkovo lepšie agronomické vlastnosti. V čom ale podľa S. Mayerovej vyniká, je dosahovanie nadpriemerných úrod a to aj v podmienkach sucha, pričom ekonomiku pestovania zlepšuje rýchlym uvoľňovaním vody v závere vegetácie.

Ďalšia novinka LG 31.415 - Invador (FAO 410) je zrnový hybrid kukurice – zároveň perspektívny nástupca mimoriadne obľúbeného hybridu Limanova.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down