26.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do intenzívne nastavených technológií

V Seliciach na Dni poľa kukurice predstavila spoločnosť Euralis šesť hybridov kukurice vrátane troch noviniek pre nasledujúcu sezónu. Ide o materiály z najnovšieho šľachtenia spoločnosti, ktoré zohľadňujú požiadavky pestovateľov v rôznorodých podmienkach prostredia.

„Dobré šľachtenie je základom úspechu,“ povedal v úvode prehliadky pokusu Ing. Andrej Kubiš, Sales & Marketing manager pre Slovensko, Česko a Slovinsko a dodal: „Naše hybridy sú vhodné predovšetkým do intenzívnych podmienok pestovania, avšak dobré úrody poskytnú aj v stresových podmienkach akým je sucho.“

Výber hybridov skorostných skupín FAO 330 až 440 zodpovedal lokalite pokusu. Skoršie materiály zastúpil ES Brillant (FAO 330), pri ktorom zástupca spoločnosti vyzdvihol veľmi dobrú odolnosť proti suchu, ktoré sa v ostatných rokoch čoraz častejšie vyskytuje. Stálicou ponuky je ES Mylord (FAO 350) s univerzálnym využitím na zrno a výrobu siláže. Prednosťou je poskytovanie veľmi dobrých úrod nielen pre kukuricu priaznivých ročníkoch.

Ťažiskovým hybridom v portfóliu je Touareg (FAO 400) - svoju stabilitu a prispôsobivosť k podmienkam prostredia preukázal v posledných troch rokoch. Podľa zástupcu spoločnosti patrí ku kľúčovým hybridom pre pestovateľov, ktorých dobrými úrodami podrží ako v priaznivom, tak aj pre pestovanie kukurice nepriaznivom roku. V pokuse predstavili tri novinky: ES Ironman, Bowen a Debussy. Z nich ES Ironman zaujal nápadne mohutnými šúľkami so 16 až 18 radmi zŕn. Podľa A. Kubiša ide výnimočný materiál s HTZ na úrovni okolo 330 gramov. V tomto roku je  v pokusoch v Česku a Maďarsku, kde vyzerá veľmi dobre ako po agronomickej stránke, v zdravotnom stave, taktiež v zvládaní podmienok prostredia.

„Nové hybridy kukurice považujeme za veľmi perspektívne materiály, ktoré prostredníctvom našich exkluzívnych obchodných partnerov uvedieme na slovenský trh v nasledujúcej sezóne,“ dodal k novinkám A.Kubiš, pričom skonštatoval, že rovnako ako v repkách, v ktorých má spoločnosť Euralis silnú pozíciu, tak aj v kukuriciach zažívame prílev nových moderných materiálov, „je ťažké si vybrať“. Čo sa týka samotného šľachtenia spoločnosti Euralis, je špecifické tým, že hybridy kukurice sú skôr vyššie a prevláda najmä zrnový segment.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down