16.07.2018 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do Modry za historickými traktormi

V Modre, inak takto pre mnohých ľudí aj v hlavnom meste vína, sídlil začiatkom deväťdesiatych rokov Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky(SZVTA), ktorý bol jedným z prvých profesijných zväzov na Slovensku vo vidieckom cestovnom ruchu a v agroturistike. Zväz často organizoval exkurzie do Dolného Rakúska a do Burgenlandu.

Na základe získaných poznatkov z Rakúska vzniklo v Modre, konkrétne v priestoroch starej vinohradníckej školy a na pôde školského majetku, už v roku 1996 Združenie Malokarpatská vínna cesta (MVC).

Na Strednej odbornej škole vinohradníckej a ovocinárskej (SOŠVO) v Modre začali s výučbou predmetu agroturistika a someliérstvo. Poznatky  získali Modrania najmä z mesta Rust v Burgenlande a z Poysdorfu v Dolnom Rakúsku.

Vo vinohradoch v Poysdorfe sme svojho času spolu s Ing. Pavlom Matuškovičom , spoluzakladateľom MVC, obdivovali staré historické traktory, na ktorých vinohradníci vozili do chotára turistov, a tieto traktory vystavovali aj na slávnostiach.

Spolupráca modranských vinohradníkov a vinárov s kolegami z Poysdorfu trvá  už štvrťstoročie. Rakúski vinári pravidelne posielajú vzorky ich vín do súťaže VITIS AUREA v Modre.

Na prehliadku rakúskych vinohradov na historických traktoroch som si spomenul pri nedávnom posedení u Ing. Pavla Matuškoviča v Modre, ktorý svojich priateľov pozval na otvorenie  expozície repasovaných  traktorov. Bolo spojené aj s oslavou jeho významného životného jubilea.

Na stretnutí sa oslávencovi  a prítomným vinárom a priateľom prihovoril profesor vína Fedor Malík, ktorý ocenil zberateľskú vášeň jubilanta a ocenil postupné zmeny pri obnove vinohradov v chotári mesta.

Expozícia historických traktorov v Modre má už svoju tradíciu; tieto stroje sa zúčastňujú na alegorických sprievodoch pri príležitosti malokarpatského vinobrania v Modre a v Pezinku.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down