30.01.2018 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do nového roka s novými, ale osvedčenými odrodami slnečnice

Každoročne sa usilujeme priniesť na trh nové a výkonné materiály. Dôkazom je minuloročná SY Bacardi. Slovenskí pestovatelia už dlhodobo nedajú dopustiť na genetiku najpestovanejšieho hybridu v Európe, NK Neoma (CL) a jej neskoršiu CLP modifikáciu SY Neostar. Hlavnou novinkou pre tohtoročnú sezónu je SY Gracia (High Oleic, CLP). Okrem toho sme vstúpili s prvotriednou genetikou i do segmentu Express technológií, štartujeme s hybridom SY Subaro.

SY NEOSTAR

SY Neostar (CLP) sa ako prvý z novej generácie imidazolin tolerantných  hybridov dostal na slovenské polia už v roku 2015. Táto slnečnica, v spojení s novou Clearfield Plus technológiou, ponúka v imidazolin tolerancii a v úrode viac, v porovnaní so skoršími IMI hybridmi. Ide o generatívny typ, vďaka markantnému habitu, ako aj veľmi širokej adaptabilite. V optimálnych podmienkach dáva rekordné úrody. Pri správnych agrotechnických podmienkach pestovania je dosiahnutá homogénnosť porastu a stredne skoré dozrievanie. SY Neostar možno pestovať vo všetkých tradičných regiónoch pestovania slnečnice. V prípade silných stresových podmienok môže dôjsť k rozvetveniu v hornej časti, ale bez negatívneho vplyvu na úrodový potenciál.

 

SY BACARDI

Minuloročná novinka v segmente CLP. Vďaka novej technológii i počiatočnému vývoju ide o slnečnicu s najvyššou imidazolin toleranciou v našom portfóliu. SY Bacardi je stredne skorý hybrid, s mimoriadne vysokým a stabilným úrodovým potenciálom. Ten sa prejavuje hlavne v intenzívnych ročníkoch s dlhším vegetačným obdobím, ale jeho silný vegetatívny charakter a rýchly počiatočný vývoj zabezpečuje znamenitú konkurenčnú schopnosť aj v suchších ročníkoch. Vyznačuje sa schopnosťou rýchleho odovzdávania vody, preto rýchlo dozrieva. Vynikajúca herbicídna tolerancia, vysoká úroda nažiek, homogénnosť porastu, to všetko zaručuje možnosť  pestovania vo všetkých regiónoch.

 

SY GRACIA - NOVINKA

Tento hybrid je horúcou novinkou pre pestovateľov vysoko olejnatých  slnečníc. SY Gracia je navyše našim prvým HO hybridom s CLP technológiou, ktorá je charakteristická vyššou toleranciou voči účinnej látke imazamox a možnosťou ošetrenia prípravkom Listego Plus. Pre pestovateľov je výbornou správou, že SY Gracia vychádza geneticky z hybridu NK Brio, ktoré je obľúbeným materiálom.  Na genetike NK Brio postavili svoju kvalitu aj NK Neoma a SY Neostar, ktoré sú na Slovensku známe a obľúbené.

Z pestovateľského hľadiska ide o stredne skorý hybrid, ktorý odporúčame vysievať v štandardnom termíne. Porast nie je potrebné príliš zahusťovať. Hybrid SY Gracia možno zaradiť do všetkých oblastí i pôd a súčasne veľmi dobre reaguje na intenzitu a vyššiu úroveň hnojenia dusíkom. Rastlina je stredne vysoká, homogénna a vyrovnaná. SY Gracia je charakteristická dozrievaním na zelenej stonke. Obsah oleja je na úrovni 50,69 % (výsledky z registrácie v Maďarsku) a obsah kyseliny olejovej 88,5 %. Tieto hodnoty sú veľmi vysoké, pričom v pokusoch i poloprevádzkových plochách (podľa skúsenosti z Maďarska) boli veľmi stabilné. Dobré výsledky zaznamenáva i v pôdach s nízkym obsahom bóru.

SY Gracia dosiahla v registračných pokusoch v Maďarsku v roku 2016 úrodu 4,57 t/ha. Na rovných sto interných pokusoch rovnako v Maďarsku za roky 2014-2016 bola jej priemerná úroda 3,61 t/ha.

Čo sa týka chorôb, SY Gracia vykazuje odolnosť voči všetkým známym rasám Plasmopara halstedii  a súčasne veľmi dobrú odolnosť proti bielej hnilobe (Sclerotinia), Diaporte HelianthiMakrophomina phaseolina.

 

SY SUBARO - NOVINKA

Na Slovensku sa budete môcť prvýkrát stretnúť s novým typom hybridu s označením EXPRESS® technológia. Tento hybrid, ktorý sa už pestuje v Maďarsku, skrýva určité výhody najmä pre tých, čo z preventívnych dôvodov menia herbicídne technológie ošetrenia slnečnice a tomu prispôsobujú i hybridy. Materiál nájde uplatnenie aj u pestovateľov sóje. Dôvod je veľmi jednoduchý. Výdrol Clearfieldových slnečníc v poraste sóje je veľmi zložito kontrolovateľný účinnou látkou imazamox. Pestovatelia tak majú možnosť pestovať buď klasické netolerantné hybridy, prípadne CLP slnečnice, ktoré vďaka čiastočne inému typu genetickej tolerancie nie sú súčasne odolné voči sulfonylmočovinám, takže oproti klasickým CL hybridom je likvidácia výdrolu jednoduchšia. Express technológia je ďalšou možnosťou, ktorá sa ponúka a je bezproblémová čo sa týka využitia účinnej látky imazamox v nasledujúcom roku v sóji, pre likvidáciu burín i výdrolu slnečnice.

SY Subaro sa z pestovateľského hľadiska vyznačuje strednou skorosťou. Má dobrú adaptabilitu na najrôznejšie podmienky pestovania i pôdy. Vyznačuje sa  veľmi vysokým úrodotvorným potenciálom, takže na intenzifikáciu reaguje veľmi dobre. Skúsenosti s pestovaním prichádzajú z Maďarska či Talianska, kde sa ihneď po uvedení na trh zaradil medzi absolútnu špičku. Medzi prednosti patrí nadpriemerne mohutný a hlboký koreňový systém, čo ho predurčuje stať sa favoritom v najteplejších oblastiach.

Registračné skúšky z roku 2016 v Maďarsku hlásia úrodu 3,82 t/ha. Subaro mal úspech aj v našich pokusoch, jeho priemerná úroda za roky 2014-2016 na 49 pokusoch bola 3,63 t/ha.

SY Subaro súčasne vykazuje veľmi dobrú odolnosť voči všetkým hlavným chorobám slnečnice, takže rovnako ako u ostatných klasických, CL alebo CLP hybridov možno očakávať len to najlepšie.

 

SY ARISONA

Pri šľachtení tohto hybridu bolo našim cieľom dosiahnutie najvyššieho štandardu, pričom sa vychádzalo z úplne nových genetických základov. Vynikajúca sucho a teplovzdornosť umožňuje dosiahnutie rekordných úrod nažiek aj v aridnejších podmienkach pri vyššom obsahu oleja. Nadpriemerné schopnosti tohto stredne skorého hybridu sa prejavujú najmä v suchých a teplých rokoch. V normálnych a zrážkovo priaznivejších  ročníkoch je tiež ťažko prekonateľný. Vyznačuje sa veľmi dobrou odolnosťou voči chorobám stebla, dozrieva na zelenej stonke. Je vegetatívny, vytvára veľkú asimilačnú plochu.

 

Naša ponuka slnečníc je komplexná a pokryje potrebu každého z vás. Rovnako je i dynamická, pretože vývoj nových hybridov sa odvíja od potrieb na poli. Neváhajte siahnuť po overenom hybride či novinkách tejto sezóny.

Autor: Ing. Vojtěch Kocurek, Ph.D., Syngenta Czech and Slovakia

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down