22.04.2022 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do novej sezóny 2022 s modernými riešeniami

Straty spôsobené poľahnutím porastu obilniny vždy prevyšujú náklady vynaložené na aplikáciu regulátora rastu. Na poliehanie porastov obilnín majú vplyv viaceré faktory, ako napríklad priebeh počasia, úroveň výživy dusíkom, náchylnosť odrody k poliehaniu, hustota porastu a ďalšie faktory,“ uviedla Mgr. Katarína Dikáczová, kampaňová manažérka pre prípravky na ochranu rastlín spoločnosti Syngenta počas predstavenia produktu Moddus® Flexi - nového regulátora rastu pre rok 2022.

Novinka v regulácii obilnín

Pre zlepšenie fyziologickej aktivity rastliny spoločnosť Syngenta prináša pre rok 2022 nový regulátor rastu Moddus® Flexi s účinnou látkou trinexapac-ethyl. Podľa K. Dikáczovej poskytuje väčšiu flexibilitu v používaní - hlavne v aplikačnom okne, ktoré je pri pšenici ozimnej od BBCH 31 až do 39 a jačmeni ozimnom až do BBCH 49. Dokáže zabezpečiť rovnaké výsledky ako aplikácia klasického Moddusu v skorších termínoch. Moddus® Flexi je miešateľný s ďalšími prípravkami na ochranu rastlín a hnojivami. Je vo forme mikroemulzného vodného koncentrátu (ME) – podľa zástupkyne spoločnosti je táto formulácia jedinečná na českom aj slovenskom trhu. Z ďalších predností K. Dikáczová upozornila na podporu rastu koreňového systému, lepšie ukotvenie rastliny v pôde, podporu odnožovania, spevnenie a skrátenie stebla. Plusom navyše je dlhá – 10 až 14 dňová doba pôsobenia.

Spoločnosť Syngenta ponúka nový regulátor rastu Moddus® Flexi v ekonomicky výhodnom balíčku spolu s ťažiskovým fungicídom ElatusTM Era. "Spojením výnimočných vlastností uvedených produktov vzniká pevný základ pre fungicídnu a regulačnú ochranu všetkých druhov obilnín," zdôraznila K. Dikáczová.

Komplexne postavená ochrana

Ing. Stella Waldnerová, regionálna zástupkyňa spoločnosti Syngenta, predstavila šesticu kľúčových fungicídnych prípravkov pre dosiahnutie vysokých úrod zrna.

Ako prvý Unix® 75 WG s účinnou látkou cyprodinil - špecialistu na pravý steblolam, má veľmi dobrý vedľajší účinok na fuzariózy bázy stebla a na listové choroby ako sú múčnatka trávová, hnedá a rynchospóriová škvrnitosť jačmeňa a helmintosporióza pšenice. Vyznačuje sa preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom. Registrovaný je do pšenice ozimnej a jačmeňa ozimného v dávke 0,7 až 1 kg na hektár. Razantný účinok prípravku zaručuje systémový pohyb xylémom ošetrovanej rastliny, v bránení prieniku mycélia húb do rastliny, pričom po napadnutí narušuje rast mycélia patogéna. Pri ošetrení pšenice je aplikácia odporúčaná od rastovej fázy predlžovania stebla do druhého kolienka (BBCH 30 - 32). Tento termín ošetrenia je aj najvhodnejší pre ošetrenie proti steblolamu. Proti listovým chorobám jačmeňa je najvhodnejší termín ošetrenia v BBCH 30 až 51. K dispozícii pre pestovateľov je v balíčku s pestovateľsky etablovaným regulátorom rastu Moddus® – pod názvom Unix® Moddus® Pack. Benefitom kombinácie je možnosť fungicídneho ošetrenia a zároveň regulácie a podpory koreňového systému v jednom termíne.

Špecialista na múčnatku

Portfólio prípravkov v minulom roku posilnil fungicíd Archer® so sólo účinnou látkou fenpropidin.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down