Do sezóny 2023 s novým fungicídom a herbicídom

„Spoločnosť Bayer pravidelne prináša prípravky na ochranu rastlín pre aktuálne potreby pestovateľov, ktoré sa menia vplyvom klimatickej zmeny na čo prihliadame v prvom rade. Na rozmanité problémy praxe sa usilujeme reagovať s dostatočným predstihom, keďže vývoj prípravkov trvá častokrát až desať rokov. Na trh uvádzame konkurencieschopné produkty, akceptovateľné pestovateľmi, aby ich cena vs výkon boli priaznivé.“

Uviedol Ing. Vladimír Barbierik, zástupca spoločnosti Bayer počas odbornej konferencii, ktorá sa uskutočnila v polovici januára 2023 v Nitre. Ako v úvode zdôraznil: „Stále viac musíme brať do úvahy aspekt perspektívy zotrvania prípravku na trhu, aby nebol ohrozený reštrikciami zo strany Európskej komisie. Tieto kritériá spĺňa nový fungicíd Hutton® Forte a herbicíd Incelo® - určený proti trávovitým druhom burín v obilninách. Z hľadiska požiadaviek praxe na efektívnu fungicídnu ochranu je spoľahlivá účinnosť a dlhodobé pôsobenie proti širokému spektru chorôb s dôrazom na flexibilné použitie z hľadiska termínu aplikácie a dávky samozrejmosťou, taktiež vysoké zhodnotenie investície a zvýšenie profitability pestovania.“ 

Hutton® Forte - viacúrovňová ochrana proti chorobám

Uvedeným kritériám odpovedá nový fungicíd Hutton® Forte  v modernej formulácii s účinnosťou proti širokému spektru patogénov v obilninách. Pôsobí dlhodobo a keďže obsahuje strobilurínovú molekulu - pozitívne ovplyvňuje fyziologické procesy v ošetrovaných obilninách. Za tieto vlastnosti zodpovedajú tri účinné látky, z ktorých každá pochádza z inej chemickej skupiny. „Vďaka tomu sú patogény atakované na odlišných miestach bunkových štruktúr, čo zabezpečuje šírku záberu a úroveň účinnosti voči jednotlivým chorobám,“ zdôraznil V. Barbierik. Konkrétne účinná látka prothioconazole (triazolinthion), využívaná aj v moridlách, zabezpečuje systémovú ochranu rastlín vrátane nových prírastkov. Účinná látka trifloxystrobin (oximino-acetát) okrem širokej fungicídnej účinnosti zabezpečuje podporu kondície a výkonnosti porastov a spiroxamine (spiroketalamin) je špecialista na múčnatku pričom podporuje synergický účinok prípravku s rýchlym nástupom účinnosti. Plus pôsobí ako preventívne tak kuratívne a eradikatívne. Hutton® Forte  je registrovaný do pšenice - vrátane tvrdej a špaldovej, jačmeňa, raže a tritikale. V. Barbierik upozornil na široký aplikačný termín (BBCH 30 - 69, pri jačmeni BBCH 30 – 61), čo umožňuje flexibilné použitie prípravku. Dôležitý je odstup zrážok jednu hodinu po zaschnutí prípravku na listoch. „Spektrum účinnosti je veľmi široké, v prípade pšenice, raže a tritikale je proti všetkým dôležitým patogénom, ktorými sú  múčnatka trávová, septoriózy pšenice, hrdze, DTR, rynchospóriová škvrnitosť a fuzariózy klasov. V jačmeni účinne eliminuje múčnatku, hrdzu jačmennú, hnedú škvrnitosť jačmeňa, ramuláriovú a rynchospóriovú škvrnitosť jačmeňa a fuzariózy klasov,“ informoval o využití novinky V. Barbierik. Hutton® Forte  je možné využiť v T1 termíne proti skorým infekciám múčnatky a listových škvrnitostí, ideálne v T2 termíne na ochranu zástavového listu, prípadne vyklaseného klasu. 

V systéme jedného ošetrenia V. Barbierik odporúča plnú dávku 1,5 litra na hektár, v prípade fungicídnych sledov postačí nižšia dávka 1,2 litra na hektár. 

Úrovne intenzity ošetrenia

Pre základnú intenzitu ošetrovania je k dispozícii klasický Hutton® (prothioconazole, spiroxamine, tebuconazole) a špecialista na múčnatku Input® (prothioconazole, spiroxamine).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down