23.08.2011 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do školy

Slnko ešte páli, augustová voda láka, ale dni sú čoraz kratšie. A prázdniny čoskoro odovzdajú vládu školskému roku.

O pár dní sa školské povinnosti začnú aj pre žiakov a študentov stredných odborných škôl, zameraných na pôdohospodárstvo. Začiatok nového školského roka tam zrejme nebude spojený len s radostnými očakávaniami, ale aj so starosťami.
Veď poľnohospodárske odborné školstvo sa už roky borí prakticky s tými istými problémami ako celá školská sústava v krajinke pod Tatrami. Žiakov ubúda, ich kvalita a pripravenosť zvládnuť nástrahy štúdia a odborného výcviku klesá. Na rozdiel od povedzme vysokých škôl, ktoré trpia tým, že ich je čoraz viac, idú do extenzity, a aj preto sa ich úroveň stráca, stredné poľnohospodárske školstvo stráca úroveň najmä preto, lebo je v drvivej väčšine pre súčasných mladých ľudí neatraktívne. Povedzme si pravdu - tak ako aj celé chlebové odvetvie.
A tu sme pri koreni problému. Ak sa nebodaj raz ktosi osvietený a múdry pokúsi postaviť na nohy naše poľnohospodárske odvetvie, bude musieť začať od Adama. Teda od mládeže. Lebo nech to znie akokoľvek otrepane, len mládež je držiteľkou zajtrajšieho rána.
BOHUMIL URBÁNIK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down