10.11.2023 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do sucha aj intenzívne nastavených technológií

„Na dni poľa kukurice tu na východe Slovenska sme zaradili zrnové hybridy s FAO 290 až 450, ktoré sú už viac ako tri roky v praxi. Sú teda dôkladne preverené, čo je však dôležité - poskytujú vyrovnané úrody zrna. V pokuse sme ich doplnili silážnymi hybridmi od FAO 330 až do 570,“ uviedol k sortimentu hybridov Matej Bakita, obchodný riaditeľ spoločnosti Lucagra. Sú výsledkom najmä chorvátskeho, ale aj srbského šľachtenia.

Z dôležitých hybridov spoločnosti upozornil na OS 378 (FAO 350). Veľmi dobre zakoreňuje, vytvára silnú, stabilnú stonku, je odolný proti suchu čo je podľa M. Bakitu typická vlastnosť hybridov z chorvátskeho šľachtenia. OS 378 túto vlastnosť potvrdil v minulom, veľmi suchom roku.

Silážny segment kukurice obohatili viaceré novinky. Ako uviedol M. Bakita - ide o „LEAFY Max“ hybridy - špeciálne určené pre prípravu vysoko kvalitnej siláže. Vyznačujú sa veľmi dobrou stráviteľnosťou vlákniny, sú vhodné aj ako materiál pre bioplynové stanice. V ideálnych podmienkach dorastajú do výšky 4 a ž 4,5 metra, sú husto olistené, čoho výsledkom je bohatá úroda vysoko stráviteľnej zelenej hmoty. Plus tvoria nápadne veľké, kompletne ozrnené šúľky. Takými sú Kenora SG (FAO 400) a AS 170 Siláž (FAO 570). Nad klasom vytvárajú desať a viac listov, čo je zásadný predpoklad pre dosiahnutie nadpriemerných úrod zelenej hmoty. 

Čo sa týka zrnového sortimentu – v spoločnosti Lucagra plánujú v budúcom roku zaradiť do testovania osem nových zrnových hybridov,  predovšetkým vo FAO skupine 250 až 450, ale aj skorý hybrid s FAO 170. „Našim zámerom je výrazne doplniť portfólio tak, aby sme čo najviac vyhoveli požiadavkám pestovateľov s cieľom ponúknuť im hybridy, ktoré dokážu priniesť primerane vysoké úrody v čoraz zložitejších podmienkach prostredia,“ dodal M. Bakita.

Kvalitu hybridov z uvedeného šľachtenia potvrdzujú výsledky z pokusov ako aj z praxe. Konkrétne na východnom Slovensku dosiahol AS 170 „Leafy“ silážny hybrid opakovane úrodu 70 ton zelenej hmoty z hektára. Dobre sa mu darilo v lokalitách Malá Tŕňa a Veľké Kapušany, kde dosiahol 49 ton z hektára. Hybrid AS 180 dosiahol v lokalite Choňkovce cez 50 ton zelenej hmoty z hektára, v okolí Tokaja až 70 ton. Zo zrnových hybridov, napr. hybrid OS 378 dosiahol v lokalite Veľké Revištia 10,5 tony zrna z hektára. Ďalší, pestovateľsky etablovaný hybrid OS3114 nad 10 ton z hektára. Podobne dobre sa uvedeným hybridom darilo v podmienkach juhozápadného Slovenska.

Tohtoročnú sezónu v prípade pestovania kukurice hodnotí M. Bakita ako dobrú. Porasty zrnovej kukurice majú našliapnuté na dobré úrody zrna. Okrem zvládnutej agrotechniky, najmä regulácie burín, je za tým priebeh počasia, hlavne dostatok vlahy v kritických rastových fázach kukurice.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down