19.07.2021 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do žatvy sa už postupne zapájajú aj regióny na strednom Slovensku

Do žatvy sa už postupne zapájajú aj regióny na strednom Slovensku. V južne položených regiónoch idú kombajny naplno už niekoľko dní. Poľnohospodári si požičiavajú techniku aj od kolegov z Maďarska a Moravy.

BRATISLAVA. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
"V 27. kalendárnom týždni (5. - 11. júla) sa žatva v nižšie položených oblastiach rozbehla naplno, postupne sa začína aj vo vyššie položených oblastiach zberom ozimného jačmeňa. Žatvu v predchádzajúcich dňoch prerušovali zrážky. Dážď však prospel plodinám, ktoré sužuje sucho," priblížila.
V Trnavskom regióne podľa nej už poľnohospodári pokosili aj prvé plochy ozimných pšeníc, predovšetkým pšenice tvrdej, kde sa dosahujú celkom slušné úrody vzhľadom na vývoj počasia. "Zber repky je v začiatku, naplno by sa mal rozbehnúť v závere tohto týždňa," poznamenala.
Informovala, že galantskí poľnohospodári už skončili zber hrachu. Z 350 hektárov (ha) pozbierali priemernú úrodu 2,65 tony/ha. "Po viac ako 40 dňoch prišli na konci minulého týždňa dlho očakávané výdatné dažde, ktoré boli pokojné a veľmi potrebné pre suchom trpiacu kukuricu a cukrovú repu," doplnila.
Dodala, že žatva sa začala už aj na strednom Slovensku. Ozimný jačmeň kosia v okrese Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Považská Bystrica, Prievidza, Zvolen, Martin alebo Turčianske Teplice. "Pridáva sa aj východ - okres Bardejov, Košice či Trebišov," uzavrela Holéciová.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down