26.06.2018 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrá správa: pokles sa zastavil

Už od roku 2011 sleduje agentúra GfK podiel vystavenia slovenských potravín na pultoch obchodov na Slovensku. Činí tak na objednávku Potravinárskej komory Slovenska.

BRATISLAVA. Z prieskumu, ktorý zmienená agentúra vykonala v tomto roku, vyplynulo, že tento podiel dosiahol 37,7 percenta, a medziročne sa zvýšil o 0,5 percenta. O týchto a ďalších skutočnostiach v uplynulom týždni informovali novinárov predstavitelia Potravinárskej komory Slovenska (PKS) a agentúry GfK.

Zhodne konštatovali, že v zastúpení potravín slovenského pôvodu na pultoch obchodov v SR nastal určitý obrat; konkrétne ide o medziročný nárast o 0,5 percenta. Aj napriek tomuto povzbudivému výsledku – keďže v uplynulých rokoch vyššie spomenutý podiel z roka na rok klesal – však boli predstavitelia oboch inštitúcií v ich komentároch viac ako opatrní.

Prezident PKS Daniel Poturnay v danej súvislosti použil vyjadrenia v tom zmysle, že „nárast je možno len kozmetický“. Dodal, že v PKS chápu výsledky najnovšieho prieskumu skôr ako „zastabilizovanie daného stavu“. Navyše, k tomuto naozaj nepatrnému nárastu došlo v situácii, kedy aj v ekonomike Slovenska panuje konjunktúra, ľudia majú viac práce, viac peňazí a - aj keď len ako kde - predsa len rastú aj priemerné mzdy.

Zároveň dodal, že stále máme čo naprávať. Veď v roku 2011 dosiahol vyššie zmienený podiel ešte 50 percent, ale potom z roka na rok neustále padal a padal...

Pritom v porovnateľných krajinách, za aké môžeme celkom právom považovať napríklad našich susedov v rámci zoskupenia Vyšehradskej štvorky, je podiel ich domácich potravín na pultoch ich obchodov najmenej 70-percentný.

Príčinou nášho neutešeného stavu je podľa D. Poturnaya aj skutočnosť, že potravinársky priemysel bol v rámci našej krajiny dlhodobo podceňovaný, z čoho potom vyplynulo aj jeho podfinancovanie.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down