11.12.2014 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dohoda TTIP môže ohroziť agropotravinársky sektor

Pripravovaná dohoda o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP) medzi EÚ a USA môže ohroziť európsky a teda aj slovenský agropotravinársky komplex. Riziko je o to väčšie, že obsah a výsledky doterajších rokovaní sú stále interpretované len veľmi všeobecne a nie je jasný manévrovací priestor oboch strán, z ktorého nemienia v žiadnom prípade vybočiť.

BRATISLAVA. Uviedol to v reakcii na možné dôsledky dohody na agroodvetvie v SR predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

"Tvrdenia, že dohoda o TTIP bude prospešná pre všetkých obyvateľov členských krajín EÚ, by bolo potrebné doložiť serióznymi analýzami. Vo všeobecnosti sa zvýrazňuje len rozšírenie ponuky tovarov, zníženie obchodných nákladov a lacnejšie nakupovanie v obchodoch, ktoré má údajne priniesť priemerné úspory pre štvorčlennú rodinu na úrovni 500 eur. Nič sa však nehovorí o zániku pracovných miest a zhoršení ekonomickej a sociálnej situácie ľudí z odvetví, ktoré budú dohodou priamo postihnuté, kam podľa nás patrí aj poľnohospodárstvo a potravinárstvo zamestnávajúce prevažne vidiecke obyvateľstvo," zdôraznil.

Nevierohodne podľa predsedu SPPK vyznieva zdôrazňovanie významu partnerstva pre malé a stredné podniky, ktorým odbúranie doterajších byrokratických bariér údajne uľahčí vývoz.

Tieto spoločnosti, až na niekoľko výnimiek, v podstate ani nemajú transatlantický exportný potenciál, nehovoriac o ostatných realizačných podmienkach, vrátane prepravných nákladov, či cenových aspektov, ktoré mimoriadne sťažia, respektíve úplne vylúčia reálne možnosti uplatnenia ich výrobkov na opačnej strane oceánu.

Oveľa reálnejšia sa zdá byť výhodnosť zmluvy pre nadnárodné korporácie, ktoré údajne stoja v pozadí jej prípravy a do určitej miery ju aj manažujú.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down