Autor
Kategórie:
Nezaradené

Dohodli sa na podobe sedemročného rozpočtu EÚ

Zástupcovia Európskeho parlamentu (EP) a írskeho predsedníctva v EÚ v stredu (19.6.) večer uzavreli dvojdňové rokovania o budúcom sedemročnom rozpočte EÚ na roky 2014 až 2020 v hodnote 960 miliárd eur. Podrobná dohoda o viacročnom finančnom rámci bude predložená na odobrenie členským štátom v utorok 25.6. počas zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu.

Veľká výzva stojí pred hlavným vyjednávačom EP, francúzskym poslancom Alainom Lamassourom, ktorý musí získať podporu europarlamentu pre dosiahnutý rozpočtový kompromis. Nebude to ľahká úloha, lebo predseda skupiny socialistov a demokratov (S&D) Hannes Swoboda už uviedol, že EP sa v otázke eurorozpočtu nenechá vydierať.
Írsky minister zahraničných vecí Eamon Gilmore, ktorý viedol rokovania v mene Rady EÚ, uviedol, že sa s Lamassourom dohodli na všetkých otázkach, ktoré parlament označil ako dôležité. Znamená to zaistenie flexibility presunov peňazí medzi jednotlivými oblasťami aj rokmi, s cieľom maximálne využiť peniaze z rorozpočtu EÚ.
Európska komisia (EK) má následne v roku 2016 opäť posúdiť vývoj dlhodobého rozpočtu. V dosiahnutej dohode však nie je žiadna klauzula o možnej zmene finančného objemu rozpočtu či jeho prerozdelenia.
Eamon Gilmore odmietol odpovedať na otázky novinárov, k akým ústupkom pristúpila Rada EÚ a iba diplomaticky odpovedal, že dohoda je výsledkom „spoločného úsilia“. Sedemročný rozpočet je podľa neho postavený tak, aby pomohol zvýšiť ekonomický rast a zamestnanosť v Európe. Zdržanlivý bol ohľadom podrobností týkajúcich sa flexibility rozpočtu, keďže podľa neho opatrenia v tomto smere musia byť najskôr oznámené členským štátom.
V rámci rokovaní sa podarilo dosiahnuť dohodu aj v otázke Fondu solidarity, ktorý by mal byť navýšený, aby únia mohla lepšie reagovať na prírodné katastrofy. Takisto sa v rámci dohody zachovala iniciatíva na podporu zamestnanosti mládeže, kde sa predpokladá silné financovanie zo spoločných zdrojov EÚ v rokoch 2014 a 2015.
Hannes Swoboda vo vyhlásení pre médiá uviedol, že socialisti, ako druhá najsilnejšia skupina v EP, ľutujú skutočnosť, že členské štáty neuskutočnili väčšie ústupky v rozpočte, najmä z hľadiska jeho flexibility a dôraznejšej podpory pre nezamestnanú mládež. A dodal, že v tejto chvíli ešte nemožno hovoriť o celkovej podpore EP pre dohodu o rozpočte.
Európska komisia sa má dohodnúť na návrhu rozpočtu na rok 2014, teda prvý rok nového viacročného rámca, na budúci týždeň (26.6.). Z právneho hľadiska musí byť návrh rozpočtu zverejnený do 1. júla. (tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *