25.01.2011 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dohodli sa na spoločnom postupe

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Rada poľnohospodárskych samospráv SR sa dohodli na spoločnej pozícii, ktorú bude ministerstvo presadzovať pri rokovaniach o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

Ako uviedol minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, našim hlavným cieľom je, aby spoločná agrárna politika bola nielen byť spoločná, ale aj jednotná a výhradná, s dôrazom na trhovú orientáciu a zvyšovanie konkurenčnej schopnosti európskeho poľnohospodárstva.
Podľa znenia dohody, SR bude presadzovať zachovanie agrárneho rozpočtu na súčasnej úrovni, ako aj zachovanie dvojpilierovej podoby SPP a neprípustnosť spolufinancovania prvého piliera z národných zdrojov, ako aj limitovanie štátnej pomoci a národného spolufinancovania druhého piliera.
Pokiaľ ide o priame platby, podľa signatárov dohody Slovensko presadzuje zrušenie historického princípu pri ich výpočte a zabezpečenie vyrovnanej úrovne platieb pre poľnohospodárov v rámci celej únie. „To znamená, že sme za uplatnenie princípu za rovnaké výkony rovnaká platba. Zároveň požadujeme, aby sa podpory vyplácali len aktívnym poľnohospodárom," konštatoval minister.
Z uvedenej dohody taktiež vyplýva, že SR nesúhlasí so zavedením stropov na podpory pre veľké poľnohospodárske podniky. Rovnako budeme žiadať aj zjednodušenie krížového plnenia, ako aj to, aby štáty mali možnosť poskytovať osobitné platby pre určité citlivé sektory alebo regióny.
Ako však minister zdôraznil, uvedený dokument je otvorený pre všetkých, ktorých sa reforma spoločnej agrárnej politiky týka a zároveň sa bude modifikovať podľa toho, ako bude Európska komisia zverejňovať jednotlivé návrhy k podobe budúcej spoločnej agrárnej politiky.
„Samozrejme, že na túto tému vedieme intenzívne diskusie aj s predstaviteľmi ostatných členských štátov a hľadáme čo najviac spojencov pri presadzovaní našich požiadaviek,“ dodal Zsolt Simon.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down