24.06.2011 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dohodli sa na stabilizácii cien

Ministri poľnohospodárstva krajín G20 sa dohodli na pláne stabilizácie cien potravín.

Ministri poľnohospodárstva skupiny G20, ktorá zahŕňa najväčšie ekonomiky sveta, sa vo štvrtok 23. júna dohodli na sérii opatrení, ktorých cieľom je stabilizácia svetových cien potravín a zlepšenie potravinovej bezpečnosti. Čo sa však týka francúzskeho návrhu na prísnejšiu reguláciu trhov obchodujúcich s agrárnymi komoditami, tak ten tento stabilizačný plán nezahŕňa.
Plán obsahuje napríklad zvýšenie poľnohospodárskej produkcie, ďalej zvýšenie transparentnosti cez vytvorenie informačnej databázy, do ktorej bude možné (na dobrovoľnej báze) poskytovať údaje o produkcii, spotrebe a zásobách potravín, a nakoniec odstránenie obmedzení v prípade potravinovej pomoci. Ide najmä o odstránenie reštrikcií na export potravín nakúpených Organizáciou Spojených národov na humanitárne účely.
Hlavná požiadavka Francúzska, ktorou bolo zakročenie proti špekulantom na trhu s agrárnymi komoditami, sa však do dohody nedostala. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy pritom pred začatím summitu vyzýval na tvrdý postup proti špekulantom, ktorí sú podľa neho najviac zodpovední za rýchly rast cien potravín vo svete. Veľká Británia, Brazília a Argentína však boli proti prísnejším kontrolám trhu a trvali na tom, že takéto rozhodnutia by mali urobiť ministri financií.
Záverečné komuniké tak obsahuje len výzvu pre ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk G20, aby "prijali adekvátne opatrenia na zabezpečenie väčšej regulácie finančných a poľnohospodárskych trhov".

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down